Yeni Fotoğrafçılar İçin: Otomatik Odaklama Noktalarını Anlama (AF)

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
6

Yeni Fotoğrafçılar İçin: Otomatik Odaklama Noktalarını Anlama (AF) – İyi bir fotoğrafçı olmanın en önemli kıstaslarından biri makinenizi tanımaktır. İlk başlangıçta bir sürü düğme, çark ve ayarlar size kafa karıştırıcı gelebilir fakat bir süre sonra bunları iyi bilmek sizi iyi bir fotoğrafçı haline getirecektir.

En kullanışlı ancak yine de en çok kullanılmayan kamera özelliklerinden biri otofokus noktalarıdır. Bu hızlı kılavuzda, otomatik odak noktalarının ne oldukları ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında genel bir bilgilendirme yapacağım.

Otomatik netleme noktaları ve AF seçimi

Otofokus veya AF noktaları, bir görüntünün odağın konumunu belirlemek için kullanılan şeylerdir. Genellikle, kamera ne kadar üst seviye ise, o kadar çok odak noktasına sahip olur.
Örneğin, Nikon D3300 gibi giriş seviyesi bir kameranın 11 otofokus noktası var. Buna karşılık, profesyonel düzeyde Sony A9’da 693 otofokus noktası var.
Kameranızın vizörünü (veya bazı kameralarda, Canlı Görünüm ekranına bakarken bile) baktığınızda, yukarıda gösterildiği gibi bir dizi nokta göreceksiniz. Deklanşöre yarıya kadar bastığınızda, bir veya daha fazla AF noktası genellikle kırmızı renkte yanacak ve kameranın çekimi odaklamak için hangi noktaları kullandığını gösterecektir.
AF kullanırken, kamera açıkça en uygun gördüğü noktaları seçer. Bu, birçok durumda iyi sonuç verir, özellikle çekimde herhangi bir hareket olmazsa ve merceğiniz ile nesne arasında odağı rahatsız edecek hiçbir şey yoksa.
Örneğin, yukarıdaki gibi bir portre çekmek için otomatik fokus seçimi mükemmel derecede iyidir. Deklanşöre yarım bastığınızda kamera, kişinin yüzünde bir odak noktası oluşturacak ve sonuçta güzel ve keskin bir portre elde edilecek.
Bununla birlikte, bir hayvanı koşarken fotoğraflamak veya ön planda bitkiler veya ağaç dalları gibi şeyler varken fotoğraf çektiğinizde, otomatik focus seçimi genellikle işe yaramaz. Çünkü kamera kolayca yanlış yere odaklanabilir.
Örneğin, yukarıdaki fotoğrafta, dalların ön planda olduğuna dikkat edin. Otomatik  fokus seçiminde, kamera, ön planda olan dallarda, çünkü kameraya en yakın olan AF noktasını seçmektedir. Bu, ağaç dalının odaklanmasına ve modelin odak dışına çıkmasına neden olur.
Böyle durumlarda manuel af noktası kullanmak faydalıdır.

Manuel Fokus Seçimi

Adından da anlaşılacağı üzere manuel fokus MF seçimini kullandığınızda kameranın görüntüyü odaklamak için hangi odak noktasını kullandığını belirlersiniz.  Bu çoğu durumda iyi sonuçlar vermektedir.  Hangi AF noktasının odaklama için kullanıldığını belirleme yöntemi, her kamerada farklı şekilde ayarlanır.

Örneğin, bazı kameralarda, istediğiniz AF noktasını seçmek için bir menü sisteminde dolaşmanız gerekir. Diğerlerinde, AF noktalarına erişmek için daha doğrudan bir yöntem için kamera gövdesinin arkasındaki düğmeleri kullanabilirsiniz.  Dokunmatik ekran özellikli bazı kameralar AF noktasını LCD’ye dokunarak seçmenize izin verir.

Elle AF noktasını seçme konusunda bilginiz yoksa talimat için kameranızın kullanım kılavuzuna bakın.

AF Noktalarının Sayısı Ne Zaman Önemlidir

 

Daha önce de belirttiğim gibi, giriş seviyesi kameralar üst düzey modellerden daha az AF noktası elde etme eğiliminde.  Sabit nesneleri fotoğraflıyorsanız ve mercek ile nesne arasında bir şey yoksa, fotoğraf makineniz odaklanmak için iyi bir iş çıkartacaktır. Bu durumlarda AF noktalarının sayısı önemli değildir.

 

Bununla birlikte, çok çeşitli AF noktaları bulundurmanın avantajlı olduğu zamanlar vardır.

 

Aksiyon çekimleri yaparken – çocuğunuz spor yapıyor, köpeğiniz arka bahçede koşuyor ve benzeri – daha fazla AF noktaları ile çalışmak zorunda kalırsanız, olayın doğru odaklanma olasılığı o kadar artar.

 

Bu, otomatik AF seçimi kullansanız da veya AF noktalarını elle seçmeyi seçerseniz de geçerlidir.

Yani, portreler veya manzara çekerseniz, AF noktalarının sayısı, aksiyon çekimleri yaparken olduğu kadar önemli değildir. Yeni bir kamera arıyorsanız, seçiminizi yaparken bunu göz önünde bulundurun!

 

 

Atıflar: Görsel 1: Maxiphoto  Görsel 2: Ridofranz Görsel 3: CoffeeAndMilk Görsel 4: MarioGuti Görsel 5:  alexei_tm Görsel 6: GibsonPictures
Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
6

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta