Sokak Fotoğrafçılığına Başlarken

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
298321

Merhabalar, yaklaşık üç aydır yeni bir yazı paylaşmamış olmamın nedeni sezonun açılması ve yoğun iş temposuydu. Sonunda yeniden birlikteyiz. Bu makalede  Sokak Fotoğrafçılığına Başlarken nelere dikkat etmeliyiz ya da nelerden kaçınmalıyız konusuna değineceğim.

 

Sokak fotoğrafçılığı biraz korkutucu bir tür gibi gelebilir çünkü dışarıdaki yabancı insanları fotoğraflamak bir takım kuşkuları beraberinde getirir. Ancak sokak fotoğrafçılığı bir fotoğrafçıya bir çok ödül kazandırabilir ve çok geniş bir alanı olduğunda malzemesi bol bir fotoğrafçılık türüdür.

Sokak fotoğrafçılığının en önemli noktası herhangi bir poz verme, rol yapma kavramı olmadan ya da herhangi bir manipülasyon işlemi yapılmadan anı yakalayabilmektir.

Bu tür fotoğraflarda başarılı olmanız ve eşsiz içerikler üretmeniz için gereken şey öz güvenli olmanız ve birazda kamera ayarlarına ve optik bir bakış açısına sahip olmanız.

 

Kamera Ayarları

 

Sokak fotoğrafçılığına başlamanın en kolay yolu, kameranızı diyafram öncelik moduna (kameranızın kadranındaki A veya AV) ayarlamaktır.

Diyafram öncelikli mod da çekim yapmak,  perde hızını makinenin kontrolüne bırakıp yalnızca diyafram değerine ve iso değerine müdahale ederek çekim yapmayı sağlar.

Bunu manuel çekimde kendinize güvenmiyorsanız ve yeni başlıyorsanız tercih edebilirsiniz manuel moddaki üç değişkeni kontrol etmek yerine bu modda iki değişkeni kontrol ediyoruz.

Eğer gündüz ve açık bir havadaysanız iso 200 ve diyaframı f11 ya da f16 seviyesinde tutarak perde hızını makinenin belirlemesine bırakabilirsiniz. Muhtemelen 1/200 e yakın bir sonuç verecektir. (ışık koşullarına göre değişir tabi dışarıda ve gündüz çekim yaptığınızı varsayıyorum)

 Perde hızını makinenin ayarlaması bir kolaylık ancak makineye tamamen güvenmemelisiniz. Çekimi yapmadan önce perde hızına göz atın. Eğer çok düşük bir değerse örneğin 1/60 gibi hareketi yeterince durduramayacağı için bulanık fotoğraflarla karşılaşabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız endişe etmeyin iso değerini yükseltmek yada diyafram değerini düşürmek sorunu çözecektir.

 

Bonus İpucu: Kullandığınız lensin en yüksek mm değerinin altında perde hızı kullanılmamalı. Yani 18-135mm bir lensiniz varsa perde hızınız 135 değerinin altında olmamalı yani en yakın değer olan 1/160 ı tercih etmelisiniz.

Yaklaşın

fotoğraf sahibi: selimaksan Stok Fotoğraf ID:879005578 – istock

 Daha öncede söylediğim gibi sokak fotoğrafçılığı yaparken en çekindiğimiz konulardan biri yabancı insanları fotoğraflamak. Ancak iyi fotoğraflar üretmek için bu korkuyu aşmak zorundayız.

Bir çok sokak fotoğrafçısı geniş açılı lensler tercih ederler örneğin 35mm ya da 24mm gibi. Ancak, bu geniş açılı görüntü sayesinde, tüm ayrıntıları göremeyebiliriz. Bazı durumlarda konuya yaklaşmamız gerekir ve onlara doğru adım atmaktan çekinmemeliyiz.

 

Bu yüzden korkularınızı bir kenara koyun ve ayaklarınızla zoom yapın. 🙂 Daha etkili bir fotoğraf için konuya daha yakın olun.

Gittiğiniz her yerde kameranızı yanınıza alın. DSLR’nizde gezinme eğiliminiz olmasa bile, telefonunuzda iyi bir kamera var, o yüzden onu kullanın! Sokak fotoğrafçılığı anı yakalamakla ilgilidir, bu yüzden her zaman bir çekim yapmaya hazır olun.

 

Gizlilik

 

En özgün sokak fotoğraflarını elde etmenize yardımcı olacak şeylerin başında çalışırken daha az dikkat çekmeniz gelir.

 

Bu gösterişli kıyafetlerden kaçınmak anlamına gelir, böylece kalabalığa karışırsınız. Birçok sokak fotoğrafçısı için bu da bir DSLR yerine aynasız bir kamera ile çalışmak anlamına geliyor.

 

Aynasız kameraların avantajı gövde ölçüleridir. Bir Nikon D850 ya da Canon 5D mark IV ile Sony a6500 ün boyutlarını kıyaslayın hangisi daha az dikkat çekiyor?

 

 

Bunun gibi bir askı ile tek bir kamera ve lens taşımak hem kolay ulaşılabilir hem de dikkat çekmeden taşınabilir.

Bakış Açısı

 

Farklı bakış açıları ve çekim açıları yakalayın. Örneğin göz seviyesinden bir fotoğraf çekmek yerine bel hizasından çekim yapabilirsiniz.

Vizörden ya da ekrandan bakmadan fotoğraf çekmek çok zordur ancak bazen bel hizasında kamerayı tutup farklı açılar denemekte fayda var.

Bir süre pratik yaptıktan sonra çok ilginç kareler yakalayacağınızı düşünüyorum.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdan yorum olarak paylaşırsanız çok mutlu olurum hala kimler bizimle görmüş oluruz hem.. 🙂 Ayrıca makale önerileriniz varsa onları da yazabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
298321

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta