Sevgililer Gününde Fotoğrafçı Olmak

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
162

Herkese yeniden merhaba… Bildiğiniz üzere sevgililer günü yaklaşıyor.. Biz fotoğrafçılar da çiftleri fotoğraflarken neler yapmalıyız? Neler yapsak daha iyi sonuçlar alırız bunları düşünmeye başladık.  🙂 Sevgililer Gününde Fotoğrafçı Olmak adlı yazımız bir ön hazırlık süreci gibi nitelendirilebilir.

Burada yazanları hem fotoğrafçılar çekeceği çiftler üzerinde uygulayabilir hem de çiftler kendi fotoğraflarını çekerken uygulayabilir. Ayrıca yazının sonunda fotoğrafçılıkla ilgili birkaç hediye önerisinde de bulunacağım.

Haydi birlikte sevgililer günü için neler yapabiliriz bakalım.

 

Rol Yapmaktan/Yaptırmaktan Kaçınmalıyız

 

Evet özellikle “rol yapmak” diyorum çünkü kurgusal bir kare çekerken modellerimize bir çok misyon yüklüyoruz.

Onların bizim istediğimiz şekle, duyguya girmesini istiyoruz. Bu bizi doğallıktan uzaklaştırdığı gibi modeller üzerinde de çoğu zaman olumsuz etkiler bırakıyor.

Onlara nasıl duracaklarını, hangi duyguları yansıtacaklarını söylemek yerine doğal davranışlarını yakalamak çok gerekliyse ufak müdahalelerde bulunmak en doğal ve güzel sonuca ulaşmak için kilit bir noktadır.

 

Duygusal Yanınızı Yansıtın

 

Ne için orada olduğunuzu unutun. Para kazanmak ya da sanatsal bir yaratım süreci içinde olduğunuzu düşünmek sizi duygulardan uzaklaştırır.  Fotoğraflarını çektiğiniz çift sizin yanınızda rahat olmalı ve duygularını direkt olarak sizinle paylaşabilmeli.

Bu noktada size büyük bir iş düşüyor. Siz de duygusal olun.

 

 

Kendi hayatınızdan kesitleri gözünüzde canlandırın ve o anları taklit etmeye çalışın. Çektiğiniz fotoğraflarda yansıtmak istediğiniz duyguyu önce siz yaşayın.

 

Bulunduğunuz Ortamın Avantajlarını Kullanın

 

Unutmayalım ki bu tür fotoğraflarda ortamdan çok duygular ve kişiler ön planda olmalıdır.

Koskoca bir manzaranın kenarında duran çiftler ilk bakılacak şey değildir. Manzara ve ortam çiftlere eşlik edecek fakat onlardan daha ön plana çıkmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Bazı durumlarda mekanı seçemeyebiliriz çiftimiz bir kafede olabilir ve ya ışığın yetersiz olduğu bir koşulda olabilir. Bu gibi durumlarda ortamın avantajlarını gözden geçirin ve çekime başlamadan önce çevrede kullanabileceklerinizin küçük bir listesini yapın.

 

Çok Fazla Ayrıntı Düşmanınızdır

 

Bir önceki madde de benzer bir şey söylemiştim. Öncelik manzara ve ya ortam değil çiftlerimiz olmalı. Aynı sebepten dolayı çok fazla ayrıntıdan da kaçınmalıyız.

Örneğin bir çok renkli balon, süsler, karışık bir arka plan ve ortamda çekilen bir fotoğraf çifti ikinci plana atacak ve asıl verilmek istenen duyguyu kaybetmeye neden olacaktır.

Sadelik, çoğu zaman daha anlaşılabilir ve güzelliği çağrıştıran bir etkendir.

 

Modelleriniz İle Dost Olun

 

 En önemli faktörlerden biri de çiftimizi rahatlatmaktır. Onlarla muhabbet edin, onların nasıl tanıştığını ve hikayelerini öğrenin. Onlarla dost olmaya çalışın.

Böylece hem onlar hem de siz çok daha rahat bir iletişim kurabilirsiniz.

Modelleriniz ile iletişiminiz doğru olmadığı sürece yukarıdaki diğer maddelerin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Onlar size poz verirken kendini rahat hissetmeli.

 

Çekinecek Hiçbir Şey Yok

 

Çiftinizi rahatlattığınızı ve doğru iletişimi yakaladığınızı düşünüyorsanız. Onların duygusal ve yakınlaştığı anları kolayca çekebilirsiniz.

Kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa o şekilde davranmaları konusunda onları uyarın. Etraftaki meraklı insanlar kamerayı ve fotoğrafçıyı görünce sizi izleyebilir.

Modellerinize siz de dahil her şeyi görmezden gelmelerini ve çekinecekleri hiçbir şey olmadığını hatırlatın. Anı yaşamalarını ve sıradan bir günde oldukları gibi olmalarını isteyin.

Siz sadece yoldan geçen bir arkadaşları gibi olun.  Böylece doğal ve duygusal pozlar elde edebilirsiniz.

 

 

Sevgililer günü için çiftlerinize önerebileceğiniz bir kaç ürünü ve hediyeyi de ekleyerek  son verelim. 🙂 Sizlerinde çekim teknikleri ve sevgililer günü için hediye önerileriniz varsa lütfen aşağıdan yorum atarak bizimle paylaşın. 🙂 

 

 

Daha farklı önerilere ulaşmak için buraya tıklayarak Hürriyet ve Hepsiburada.com ile birlikte hazırladığımız içeriğe bakabilirsiniz.

Fotokitap: En çok tercih edilen ürünlerden biridir. Sevgiliniz için ya da çiftleriniz için önerebileceğiniz güzel bir hediye seçeneği olabilir. 

Çift Kupa: Bu üründe çok fazla kullanılan ve bilinen bir seçenek fakat her an yanınızda olabilecek bir hediye olduğu için iyi bir alternatif olabilir. 

Mini Foto Kartlar: Bu henüz çok popüler olmasa da benim favori seçeneğimdir.  Minik fotoğraf kağıtlarına basılmış ve evinizi süsleyebilecek güzel bir hediye olabilir.

Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
162

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta