Portrelerde Kötü Arka Planlardan Kurtulma Yöntemleri

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
83

Kabul edelim. Çektiğimiz her portre çok iyi bir mekanda çekilmemiş olabiliyor.  Çektiğimiz Portrelerde Kötü Arka Planlardan Kurtulma Yöntemleri ile ilgili sık kullanılan bir kaç şeyi bir araya getirdim. 🙂

Çok beğendiğiniz bir portre çektiniz diyelim, model harika, ışık çok iyi düşüyor fakat arka plan bu güzel kareyi olumsuz etkiliyor. Bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz bir kaç teknik var.

Flu ve Net Olmayan Bir Arka Plan

 

Bu yöntem kötü arka planları yok etmenin en basit yoludur.

Diyaframı değerini olabildiğince düşürün, modelinize yaklaşın ve modelinizi arka plandan uzaklaştırın böylece yukarıdaki gibi bokehler ile dolu bir arka plan elde etmiş olacaksınız.

Bu yöntem bazen işe yaramaya bilir. Arka plan bulanık bile olsa arkada duran bir ışık, şekil veya renk dağılımları size kötü gelebilir ve kompozisyonunuzu bozabilir.

O halde bir başka yönteme bakalım hemen.

Arka Planı Fazla Pozlama ya da Eksik Pozlama

 

Arka planın bulanıklaştırılması bir seçenek değilse, arka planı aşırı pozlamak, parlak bir beyaza çevirmek veya zayıf pozlama yaparak koyu siyaha yakın bir arka plan elde etmek mümkündür.

Bunu yapmak için, nesnenizi parlak (veya koyu) bir arka planın önüne yerleştirin, makinenizin ölçüm modundan faydalanarak modelin yüzünden bir ölçüm yapın.
 İç mekanlardaysanız, nesnenizi bir pencerenin önüne yerleştirmek, arka planı beyaza çevirmek için mükemmel bir seçenektir; Dışarıdaysanız, güneşi modelin hemen arkasına yerleştirebilirsiniz.

Koyu bir arka plan için gölge alanları tercih edebilirsiniz. Bazı durumlarda yalnızca modelinizi aydınlatmanız gerekebilir.

Post Prodüksiyon İle Manipülasyon İşlemleri Yapmak

 

 

Bu yöntemde biraz eskide kaldı diyebiliriz fakat bazı durumlarda hala hayat kurtarıcı bir yere sahiptir.

Çektiğiniz portredeki arka planı flu yaparak işi çözemediniz ve yeterli gelmedi. Işık koşulları da uygun olmadığı için eksik ya da fazla pozlama ile arka planı yok edemediniz o halde iş Photoshop’a kalıyor.

Günümüzde bir çok site, forum ve gruplar bu tür arka planları paylaşıyorlar. Pathleme işlemi ve yumuşak bir geçiş ile doğala yakın bir foto-montaj işlemi yapabilirsiniz. Bunun için fotoğrafı çektiğiniz açıya ve arka planda kullanacağınız görsellere dikkat etmelisiniz.

 

Madem buraya kadar geldiniz sizler portre çekerken nelere dikkat ediyorsunuz? Arka planla ilgili ne gibi yöntemleri kullanıyorsunuz?  Aşağıda bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz 🙂

 

 

Atıflar & Görseller : MartinanmapodilefiladendronCoffeeAndMilk

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
83

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

2 Comment
 1. Tolga 8 ay ago
  Reply

  Düşük diyafram değeri ile arka planı flulaştırmak en kolay yöntem bence ama diyafram değeri düştükçe objektif fiyatları da artıyor ve her arkası bulanık fotoğraf iyi bir portre fotoğrafı olmuyor. Biraz yaratıcılık gerek mesela modeli biraz alttan çekerek gök yüzünü arka plan olarak kullanabiliriz. Bulutlar da varsa daha etkili bir fotoğraf ortaya çıkabiliyor. Ayrıca bu blog ile bildiklerinizi paylaştığınız için de size teşekkür ederim.

  • Enis Yavuz 8 ay ago
   Reply

   Merhabalar, kesinlikle katılıyorum yalnızca portrede değil görsel sanatların tümünde yaratıcılık çok önemli bir unsur. Görüşlerinizi paylaştığınız için ben teşekkür ederim. 🙂

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta