Müşterilerinizi Kaçırmamak İçin Bu Hareketlerden Kaçının

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Selam! Müşterilerinizi Kaçırmamak İçin Bu Hareketlerden Kaçının. Fotoğrafçılık ile profesyonel anlamda ilgilenen kişiler bilecektir ki müşterilerle olan iletişimimiz çok önemlidir. Potansiyel müşterilerimizi önceden tanıma imkanı olmadığı için onların kişilikleri hakkında bir bilgiye sahip olamayız. Bu çoğu zaman gerginlik yaratan bir durumdur.  Eğer görüşmenin başında, aklınızda görüşmenin olumlu ya da olumsuz geçebileceği gibi düşünceler varsa öncelikle bu düşüncelerden kurtularak başlamak gerekiyor. Çünkü bu karşı tarafa endişeli bir görünüm sağlar. Öncelikle rahat oluyoruz ve ardından aşağıda yer alan önemli davranışları yapmıyoruz. 🙂

Bu arada unutmadan söylemek istiyorum müşterilerinizi kazanırken onları tek seferlik işler olarak görmemek en önemli kurallardan biridir. Sürekliliği olan bir kemik müşteri kitlesi yaratmak işiniz açısından sizi bir seviye yukarıya çıkartacaktır.

Bunaltıcı Olmayın

Müşteriniz ile ilk görüşmenizde ne kadar bilgi vereceğinizi önceden ayarlamak zordur. Vermiş olduğunuz hizmetler, paketler, seçenekler ve fiyatlar sizin için çok zorlayıcı ve karışık bir bilgi kümesi olmayabilir. Fakat müşterilerinizin bu bilgileri ilk defa duyduğunu unutmamak gerekir. Uzun uzun bilgiler vermek yerine onlara soru sorarak başlayın. Örneğin, bir nişan çekimi ile ilgilenen düğün müşteriniz varsa, onlara yalnızca nişan paketlerinizin ayrıntılarını vermeye odaklanın. Her iki taraf içinde kazançlı bir iletişim olması gerektiğini unutmayın. Gereksiz bilgilerden kaçınarak onlara anlayabilecekleri şekilde basit bir iletişim kurmak faydalı olacaktır.

 

Onların Konuşmasına İzin Verin

Kendinizi bir terapist yerine koyun. Gerektiği zaman iyi bir dinleyici olmalısınız. Her şeyin en iyisini bildiğini iddia eden ve her konuda sürekli fikir beyan eden tipler ticarette daima kaybederler. Müşterilerinizin anlattığı şey sizin için basit ya da ilgi çekici olmasa dahi sözlerini kesmeyin. Onlara aktif bir dinleyici olduğunuzu hissettirmek de önemlidir. Onların anlattığı şeyler arasından anahtar kelimelere ve ipuçlarına odaklanın, bu size onlarla hangi bilgileri ne düzeyde paylaşacağınızın sinyallerini verir.

Bir sorunuz varsa, sormadan önce onlar düşüncelerini tamamlayana kadar bekleyin. Hiç kimse kesintiye uğramayı sevmez ve müşterilerinize müdahale etmek sadece kaba bir davranış değil, aynı zamanda profesyonel olmayan bir harekettir.

Kendiniz Hakkında Çok Fazla Konuşmayın

 

Doğal olarak, potansiyel müşteriler, fotoğrafçılığınız hakkında, sunduğunuz ürünler ve hizmetler hakkında ayrıntıları bilmek isteyecektir. Fakat kendiniz hakkında çok fazla konuşmak asla kapanmayan ve kendileri hakkında konuşmaktan başka bir şeyle ilgilenmeyen kör bir randevu haline getirir.

Bunun yerine görüşmenin ilk bölümünü onları tanımakla değerlendir. Bu kısımda kim olduklarını, ne istediklerini, hangi hizmetlerin onlara göre olduğunu öğrenebilirsin. Kişisel sorular sormaktan da kaçınma tabi. hobileri, ilgi alanları, aileleri, nerede yaşadıkları gibi kişisel soruları sorman onları rahatlatacaktır. Bu soruları duyduklarında orada sadece ticari bir faaliyet sergileyen müşteriler değil aynı zamanda insani bir iletişimin ortasında bir dostuyla konuşuyormuş gibi hissedecekler.

Bu üç basit adım hem etkili ve basit hem de otoriter ve profesyonelce bir iletişimin anahtar noktasıdır. Sizlerinde geliştirmiş olduğu orijinal ve özel iletişim yöntemleri varsa aşağıya yorum olarak bekliyorum. 🙂

 

Ayrıca Bir Fotoğrafçı Olarak Para Kazanmanın Farklı Yolları adlı makalemizi okumayı unutmayın. alternatif yolları bilmek her zaman için iyidir. sevgilerle. 🙂

Atıflar: Görsel 1: avemario  Görsel 2: MATJAZ SLANIC  Görsel 3: mistic_boy
Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta