Mobil Fotoğrafçılık Konusunda Nasıl Daha İyi Olunur?

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Harika bir fotoğraf çekmek için büyük, süslü bir kameranız olması gerektiği konusunda yaygın bir yanlış anlaşılma var. Günümüzde mobil fotoğrafçılık çok yaygın hale geldi ve mobil cihazlarla çok iyi fotoğraflar üretilmeye başladı.

Özellikle bugün,  geliştirilmiş kameralar, sensörler ve uygulama tabanlı özellikler ile akıllı telefon yelpazesi genişledi ve akıllı telefonunuz oldukça iyi bir kamera haline geldi.

Akıllı telefonların küçük algılayıcılara ve sensörlere sahip oldukları göz önüne alındığında görüntülerinizi yüksek ölçülerde basamazsınız, ancak Instagram ve Flickr gibi sosyal ortamlara bakarsınız bir cep telefonu ile çekilmiş olan kareleri görünce hayret edersiniz. 🙂 Günümüzde sosyal medyanın önemini hepimiz biliyoruz bu sosyal mecralara çok daha iyi mobil fotoğraflar üretebilmek için yapılması gereken temel şeyler şöyle.

Sıkı Tutmak, Kamerayı Kavrama

Tıpkı profesyonel bir kamera ile çekim yaparken olduğu gibi mobil fotoğrafçılıkta da duruşunuz ve makineyi doğru tutmanız önem taşıyor. Yukarıdaki fotoğrafta fotoğrafçının duruşunu inceleyin.

Ayaklarınızı omuz genişliğinde, dirseklerinizi göğsünüzle aynı hizada ve telefonunuz göz seviyesine yakın bir yerde olursa daha kararlı bir çekim pozisyonu almış olursunuz. Bulanık çekimlerden kaçınmanıza yardımcı olan daha fazla araca da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Daha iyi bir seçenek Grip & Shoot gibi bir alet kullanmaktır.

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, Grip & Shoot size telefonunuzu tutmak için bir sap verir. Bu, yukarıda anlattığım keskin fotoğraflar elde etmek için güçlü ve sağlam bir tutuş anlamına gelir.
Ayrıca bu tür cihazlar fotoğraf çekerken ekrana dokunmak ve pozlamayı bozmak yerine üzerindeki deklanşör ile daha kolay ve temiz çekim yapmanızı sağlayabilir.

Dahası, bir çok benzer üründe video başlatma ve durdurma, yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi işlemleri yapmak için programlayabileceğiniz diğer düğmeler var.

Dijital Zum’dan Kaçının

Akıllı telefonların hala eksik olduğu en belirgin alan zoom bölümüdür.

Her ne kadar tüm akıllı telefonlarda dijital yakınlaştırma olsa da sonuçlar korkunçtur. Bunun nedeni, telefonunuzun yalnızca ekran üzerinden yakınlaştırıldığında sahnenin nasıl görüneceğini tahmin etmeye çalışıyor olmasıdır. Sonuç, telefonunuzun ekranında yakınlaştırdığınızda görebileceğiniz ve çektikten sonra göreceğiniz kare farklıdır.

Bunun yerine dijital zoom yapmadan fotoğraf çekip, daha sonra fotoğrafta istediğiniz alanı kırparak kullanmak daha fazla pixel ve çözünürlük sunacağı için kullanışlı olacaktır.

Mobil Mercekler Edinin

Akıllı telefonunuzla farklı bir görüntüleme perspektifi elde etmenin harika bir yolu, bir harici objektifle çekim yapmaktır.

Bugün Kaiseberg firması olmak üzere bir çok cihaz için uyumlu tonlarca mobil lens üretilmekte.  Bu ürünler genel olarak Makro Lens, Geniş açılı lens ve diğer ihtiyaçlarınıza göre çeşitlilik gösteren setler halinde gelir. Bu tür bir ürün arıyorsanız şurayı inceleyebilirsiniz.

Bu lensler ince işlenmiş camla yapıldığından, aldığınız sonuçların, net ve keskin olduklarını fark edeceksiniz.
Bu, görüntü kalitesini düşürmeden, çektiğiniz fotoğraf türleri için olanakları genişlettiğiniz anlamına geliyor. Akıllı telefon fotoğraflarınızı geliştirmenin harika bir yolu objektiflerdir!

Daha İyi Bir Düzenleme Uygulaması Alın

Mobil fotoğrafçılık konusunda en önemli konulardan biri de fotoğrafları işleme konusu. Ağır post-prodüksiyon işlemlerine ihtiyaç duymadan hızlı ve etkili gönderiler üretebilmek için tonlarca akıllı telefon uygulaması piyasada dolaşıyor.

Ancak çoğu hızlıca fotoğraf işlemeye yoğunlaştıkları için çoğu zaman görüntü kalitesi bakımından kayıplar yaşatıyor.

VSCO, geniş bir filtre yelpazesine sahip olması nedeniyle benim için bir favoridir. Siyah beyazdan – derinlere – doygun renklere kadar her şeyi içerisinde barındırıyor. Özellikle sade görünümlü olan VSCO, günümüzün en iyi filtrelerinden bazılarına sahiptir. Filtre koleksiyonuna da sürekli ekleme yapılıyor.

Dahası, VSCO size bu filtrelerin nasıl uygulanacağı konusunda tonlarca kontrol imkanı sağlıyor. Parmağınızı sola veya sağa sürükleyerek filtrenin “gücünü” değiştirin. Pozlamadan ton, keskinlik ve renk sıcaklığına kadar her şeyi değiştirin.

İlham Alın

Diğer fotoğrafçıların akıllı telefonlarıyla çekmiş oldukları fotoğraflara bakmak, kesinlikle kendi eseriniz için ilham almanın bir yoludur.

Yeni fotoğrafçılar için; sevdiğiniz kareleri yeniden yaratmaya çalışın ve böylece yaratım aşamasında kendinizi geliştirme fırsatı oluşturun.

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta