Kuralları Yıkmak

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
1641

Yeniden merhaba.  Fotoğrafçılık söz konusu olduğunda kalıplaşmış kurallar, gelenekler ve asla yapılmaması gereken şeyler konusunda hepimiz bir şeyler duymuş yada okumuşuzdur.  Birçoğu bir ihtiyaçtan yola çıkarak çözüm amacıyla oluşturulan bu gelenekler ve kurallar kesinlikle bilinmesi gereken şeyler.  Peki “Kuralları Yıkmak” başlığı ile neyi kastediyorum?

Bu fotoğrafçılık kuralları fotoğrafı daha estetik ve görsel açıdan doyurucu hale getirmek için varlar.

Örneğin burada anlattığım 1/3 Altın Oran Kuralı bunlardan birisi.

Genelde çok iyi sonuçlar verir fakat bazen sırf bu kuralı uyguladığınız için çok daha iyi bir fotoğraf karesini kaçırıyor olabilirsiniz. Bu yazıda zaman zaman kırabileceğimiz ve görmezden gelebileceğimiz kuralları bulacaksınız. Bu arada siz de kurallara bakış açınızı ve en çok uyguladığınız kuralları aşağıda yorum olarak bırakırsanız sevinirim. 🙂

 

Asla Yüksek ISO Kullanmayın!

 

Bu tavsiyeyi duymayan kimse yoktur sanırım. ISO yu olabildiğince düşük kullanmamız gerektiğini ben de dahil birçok kişiden duymuşsunuzdur.

Bunun nedeni iso ne kadar yüksek olursa fotoğraf üzerindeki kumlanma (noise) etkisi o kadar çoğalıyor.

 

Birkaç yıl öncesine kadar bir çok kamera iso konusunda ihtiyacı karşılayamıyordu. Ancak günümüzde kameraların iso başarımları o kadar iyi hale geldi ki bir çok durumda günü kurtarabiliyorlar.

Evet 100 iso ya göre 102400 iso daha fazla noise olan bir fotoğraf çekmenizi sağlar ancak bu kumlanma bazen hikayeye dahil edilebilir.

Kuralları yıkmaya iso değerinden korkmayarak başlayabilirsiniz. Eğer yüksek iso kullanmanız gerekiyorsa yüklenin gitsin. 🙂

 

Daima Tripod Kullanın

 

Evet genelde tripod kullanmak iyi bir fikirdir. Bir fotoğraf için hayat kurtarabilir.

Ama bu her zaman için mutlak bir gereklilik midir? Hayır.

Bir tripod kameranızı sabit tutmaya ve sarsıntılara karşı korur.

Ancak, çocuğunuzun futbol maçının fotoğraflarını güneşli gökyüzü altında çekiyorsanız ve hızlı bir enstantane hızı kullanıyorsanız, tripod kullanmanız gerekmez.

 

 

Tripod kullanamadığınız yerlerde perde hızını yükselterek hareketi durdurmayı deneyebilirsiniz.

Enstantane hızını ayarlarsanız ve görüntü karanlıksa, aydınlatmak için iso yu yükseltebilirsiniz.

Bazı durumlarda vücudunuzdan ve etraftaki nesnelerden yardım alabilirsiniz. Bir masaya- çitlere veya duvara yaslanarak bulanıklıktan kurtulabilirsiniz.

Önemli nokta, kameranızı tripod kullanmadan sabitlemenin birçok yolu olduğundan, yanınızda bir tripodunuz yoksa, sadece yaratıcı olun ve çekmeye devam edin!

 

Çeşitli Ekipmanları Yanında Taşımak

Bir düğün fotoğrafçısıysanız kameranız, yedek pilleriniz, birçok lens, kartlar, filtreler ve flaşlarınız yanınızda olmalı. Bu genelde kocaman bir çanta taşımak zorunda olduğunuzu gösterir.

Ancak diğer birçok fotoğrafçı için yalnızca bir kamera ve bir ya da iki tane lens taşımak yeterli olabilir.

Evet bir sürü ekipmanı olan bu iş için ciddi bir bütçeyi harcayan insanlar için bazı ekipmanları evde bırakmak ciddi bir sorun olabilir ancak yalın olmakta fayda var.

Her şeyi yanınızda taşımak zorunda değilsiniz.

Bir kamera askısı ve küçük bir kamera ile çekime çıkın. O hafifliği ve yalınlığı hissetmelisiniz. Tabi ki ticari işlerde ve büyük prodüksiyonlu işlerde geçerli olamayan bir durum bu ancak sokak fotoğrafçılığı için iyi bir fikir olabilir.

 

Yalnızca Manuel Mod Kullanın!

 

Açık olalım…

Profesyonellerin sadece manuel modda çekim yapması fikri doğru değildir!

Evet, profesyoneller genellikle manuel modda çekim yaparlar, ancak aynı zamanda gerektiğinde diyafram önceliği,  enstantane önceliği ve program modlarını da kullanırlar.
Tam bir profesyonel değilseniz bu modları kullanmak daha da faydalı olabilir. Çünkü kamera üzerinde tam otomatik çekim yapmaktan çok daha fazla kontrol sağlarlar.
Fotoğrafçılığınızı geliştirmek ve daha bilgili olmak için bir yol arıyorsanız, bu yarı otomatik modları denemelisiniz.
Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Seviliyorsunuz, bir sonraki makalede ve yorumlarda görüşmek üzere. 🙂

 

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
1641

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

1 Comment
  1. Mehmet Ürek 7 ay ago
    Reply

    Çok faydalı Makaleniz için için çok cok Teşekkür Ederim Herkese Tavsiye Ederim.

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta