Kamera Filtreleri Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
21

Kamera Filtreleri Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır? sorusuna geçmeden önce şunu belirtmek istiyorum bazı fotoğrafçılar için, filtreler sayısal çağda gereksiz görünüyor. Çünkü her şey Photoshop ile simüle edilebilir, değil mi? Bu durum aslında tam olarak doğru değil. Düzgün kullanılan filtreler merceğinizi korur, ustaca efektler üretir, olumsuz koşullara uyum sağlar ve ışığı yönetmeye yardımcı olur. Aksesuar seçimlerinizde filtrelere önem vermelisiniz.

Polarize Filtre

Tıpkı polarize güneş gözlüğünün, gözlerinizdeki parlamayı azaltmaya yardımcı olduğu gibi, polarize filtre lensiniz için yansımaları ve parlamayı azaltır. Güneş ışığı doğal olarak hava moleküllerinden yansıyan elektronlardan polarize olur, ancak polarize bir filtre, fotoğrafların ‘puslu’ görünmesini önleyerek bu polarize ışığı absorbe eder. Sonuç olarak, bu filtreler, güneşli günlerde dış mekan fotoğrafçılığı için mükemmeldir.

Uv Filtre

 

Çok güneşli günler için UV filtreleri mükemmel bir seçenektir. Parlak koşullarda çekilen fotoğraflarda mavi renkte bir renk tonu yaratan can sıkıcı UV ışığını engellerler. Bu özellikle film kullanan kameralar için çok önemlidir, dijital makineler için daha az önemlidir. UV lenslerin, DSLR’niz ile halen kullanmaya değer olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır, çünkü bunlar boylamasına renk sapmalarının neden olduğu mor saçılmayı da azaltır. Basit lens koruması için UV filtreleri de kullanabilirsiniz.

Nötr Yoğunluk Filtresi / Neutral Density Filter (ND)

 

Nötr Yoğunluk Filtreleri, manzara fotoğrafları ve su için harikadır. Işığın sensöre ulaşmasını azaltır; bu sayede deklanşör hızını hafifçe azaltabilir veya genelde olduğundan daha geniş bir diyafram kullanabilirsiniz. Bu, kayalar üzerinde akan su gibi ince hareketleri yakalamak için idealdir; çünkü ipeksi bir görünüm için hafif bir bulanıklık oluşturur.

 

Dereceli Nötr Yoğunluk Filtresi

 

Dereceli nötr yoğunluklu filtreler iki çeşit olarak gelir: sert ve yumuşak. Her ikisinde de filtrenin üst kısmında koyu renkli cam bulunur ve altta açık cam bulunur. Sert filtreler keskin bir kontrast anlamına gelir ve sert bir geçişi vardır, yumuşak filtreler uçlar arasında yumuşak bir şekilde geçiş yapar. Gündoğumu veya günbatımı gibi ufuk çekimlerinde çok parlak gökyüzünü daha az parlak hale getirmek ve dünyayla dengelemek için yararlıdırlar. Koyu camın yanlışlıkla gökyüzü dışında bir yere gelip üstünü örtmemesini sağlamak için çekiminize ince ayar yapmanız gerekebilir, ancak doğru yapıldığında, güzel efektler ortaya çıkar.

 

Isıtma ve Soğutma Filtresi

 

Isınma ve soğutma filtreleri dijital çağda neredeyse tamamen alakasızdır. Filmi hala seviyorsanız çok eğlencelidir – ama aynı şekilde antika bir daktilo da eğlencelidir. Isınma ve soğutma efektleri kameranızın beyaz dengesini değiştirip gerçekçi ya da gerçek dışı renkler eklemenizi sağlar. Bugün, Instagram bunu yapabildiği için popüler halde. 🙂

 

Filtreleri kullanmak avantajlı olduğu gibi bazı durumlarda dezavantajlı da olabilir bir çok katmanın objektifin önüne konması bazen görüntü kalitesini düşürebilir ve kenarlarda opaklık etkisi yaratabilir.

 

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
21

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta