Gone Girl – Kayıp Kız

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Kayıp Kız (Gone Girl) Fragman

 

Özet ve Detaylar

Amerika’nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Fakat o gün Amy aniden ortadan kaybolur. Geri dönmeyince, polisin gözünde kocası Nick tüm şüpheleri üzerine çeker. Nick’in ise kafası karışmıştır zira Amy’ye ne olduğuna dair hiçbir fikri yoktur ama bir anda kendisini Amy’nin ailesinin haızlradığı bir yardım operasyonu içerisind epiyon olarak bulur! Nick masum olduğu konusunda ısrar etse de üstündeki şüpheleri tamamen yok edemez. Amy’nin hayatta olup olmadığı ise büyük bir muammadır…
Yapımcılarından birinin güzel oyuncu Reese Witherspoon olduğu filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor. Başrollerde ise Ben Affleck ve Rosamund Pike bulunuyor.

*Spoiler İçerir*

Selam, evet bu seriye çok geç izlediğim bir film ile başlamak istedim çünkü üzerine çok şey söylenecek bir film ile başlamak cazip geldi.

Fincher filmleri hakkında her zaman ilginç ve tekrar tekrar izleme hissi uyandıran bir yapıda olduğunu düşünüyorum.

Fakat bu film bu bağlamda bir Dövüş Kulübü ya da Yedi değil.

Kayıp Kız’ın gizemlerini çözdüğünüz zaman tekrar aynı şeyi izlemek istemeyebilirsiniz. Hatta filmin sonunda biraz kızabilirsiniz de.

Kayıp Kız yalnızca bir gerilim filmi değil. Ciddi bir sosyolojik tespit, medyanın etkileri ve insan psikolojisinin derinliklerini de bulabileceğiniz bir yapım.

Film sürprizlerle dolu, bazı şeyleri tahmin eder gibi olup tekrar ters köşeye yatabiliyorsunuz. Özellikle bazı tematik sahneler filmi bambaşka bir boyuta taşıyor.

Rosamund Pike ın oyunculuğu o kadar ileri seviyede ki tüyler ürpertici derecede şaşkınlıkla izledik.

 

Yazının Bu Kısmından Sonrası Hikaye Hakkında İpuçları İçerir. İzlemeyenler Okumayı Burada Bırakabilir.

Çok bilindik bir laf vardır. “sessiz atın çiftesi pek olur” bu lafı kanıtlamak için Amy Dunne karakteri çok iyi bir analiz kaynağı olabilir.

Nick ise çok sıradan bir insan psikolojisini temsil edebilir herkes Nick gibi hatalar yapabilir.

Film erkekler üzerinde biraz daha gerilim yaratan bir matematik ile ilerliyor.

Ekşi Sözlükten “scary nightmare” isimli yazarın film hakkındaki şu görüşlerini olduğu gibi aktarıp altına imza atabilirim. Tabi sonu benim için biraz farklı bir mesaj içeriyor.

 

filmi ikiye ayırarak incelemekte fayda var. ilk yarı izleyiciler olarak erkekten nefret ederken, kadının hayatını nasıl kötüleştirdiğini izlerken, ”ulan bu kadına bu yapılır mı be?” diye düşünürken. 2. yarısında roller değişiyor bu sefer kadına sövmeye, erkeğe hak vermeye başlıyoruz.

klasik olarak çiftlerin flört döneminde birbirlerine karşı sahte davranmaları, oldukları gibi görünmemeleri temel sorun. kadın çok farklı biriyken ailesinin yarattığı karakteri oynamak zorunda kalıyor. erkek ise o kadını elde etmek için olmadığı biri gibi davranıyor. evlilik ve mutsuzluk.

ben bir kadından ve yapacaklarından çok korkarım. nitekim bu filmde de salak yerine konulan kadının nasıl ince ince intikam planı yaptığını ve işlettiğini görüyoruz. işin ilginç tarafı ne kadın erkekten ne de erkek kadından vazgeçebiliyor.

 

Bence filmin sonu çoğu insan için yetersiz kalsa da çok ince ve makul bir son sunuyor bize.

Bence biraz detaycı insanlar için tatmin edecek bir film. Neden böyle olmuş olabilir? neden böyle bitti? diye biraz düşündüğünüz zaman
insanın iç dünyasıyla ilgili yeni bir şeyler keşfediyorsunuz.

Filmde hastalıklı duygular, gizem, yalan, intikam, aksiyon, mutlu aile tabloları ve insanları manipüle etmek hakkında birçok şey var. Bence izlenmesi gereken bir filmdi.

Benim bu filme şahsi puanım 10/8 –

Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta