Fotoğraflarda Kendimizi Neden Güzel Bulmayız?

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Fotoğraflarda Kendimizi Neden Güzel Bulmayız?

– Şu fotoğrafımda çok tuhaf gözüküyorum! Sanki, bu ben değilim.

– Hayır, bence gayet hoş çıkmışsın.
Bu konuşmada fotoğraftaki görüntünüzü beğenmeyen kişi sizseniz, belki de karşınızdaki kişinin sizi üzmemek adına ufak bir yalan söylediğini düşünebilirsiniz. Peki, bu olumsuz düşüncenizin sizin fotoğraftaki ifadenizle ya da görünüşünüzle ilgili olmayabileceğini ve beyninizin sizi yanıltıyor olabileceğini hiç düşündünüz mü? “Salt Maruz Kalma Etkisi” adındaki bu psikolojik olgu, kabaca, bir şeyi ne kadar sık görürsek ya da ona ne kadar sık maruz kalırsak (ki bunlar yüz ifadeleri olabileceği gibi şekiller veya sloganlar da olabilir) onunla ilgili olumlu tepkiler geliştirdiğimizi söylüyor. Diğer bir deyişle, reklamcılıkta bir ürün ya da marka ile ilgili tüketici davranışını bilinç-dışı etkilemek için de kullanılabilen bu etki, belli bir yönde “tercih” geliştirmemize sebep oluyor.
Kendimizi sıklıkla aynada gördüğümüzden beynimiz, yani biz, aynadaki (ters) görüntümüzü görmeye alışkınızdır. Ve dolayısıyla yüzümüzle ilgili küçük asimetriler de dahil bu görüntüyü kanıksamış olduğumuz için, “fotoğraftaki biz”e kıyasla “aynadaki biz”e dair daha olumlu hislere sahibizdir. Ancak diğer insanlar ya da bir fotoğraf makinesi bizi ayna görüntümüzle görmezler. Bu nedenle bizim güzel bulmadığımız kendi fotoğrafımız, diğer insanların görmeye alışkın oldukları görüntü olduğu için onlara daha cazip gelebilir.
Hazırlayan: Ayşegül Şenyiğit (Evrim Ağacı)
Kaynak: Evrim Ağacının Sinirbilim: Psikoloji, Evrimsel Psikoloji ve Etoloji (Hayvan Davranışları) Hakkında Yazdığı Yazılardan Birinden Alıntılanmıştır.
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın