Fotoğrafçılıkta Siyah ve Beyaz’ın Zarif Etkisi

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
15

Neden siyah ve beyaz fotoğrafla hala çok kullanılıyor? Bu tür fotoğrafları özel kılan bir şeyler var. Örneğin yukarıdaki fotoğrafta renkler olsaydı da güzel olurdu ancak bu şekilde kadının vücudunun çizgileri, cildi, yumuşak bir ışık sayesinde arka plan ile uyumu  çok daha sofistike bir etki yaratmış. Fotoğrafçılıkta Siyah ve Beyaz’ın Zarif Etkisi makalesinde Siyah ve Beyaz’ın üzerinde duracağız. 🙂

 

Siyah beyaz fotoğrafların tümü sanat için veya özellikle üzerine düşünülerek çekilmiyor. Bazı fotoğrafçılar siyah ve beyaz’ı düşük ışık koşullarında ya da bazı yetersiz koşullarda çektiği fotoğrafları kurtarmak için kullanıyor.

 

Siyah ve beyaz’ı bir kurtarıcı gibi görmek yerine konu ne olursa olsun özellikle siyah beyaz fotoğraf üretmek için çabalanırsa çok zarif ve etkileyici kareler ortaya çıkabilir.

Bu zarafeti örneklemek  geçirmek için birkaç siyah-beyaz fotoğraf inceleyelim.

 

 

Portreler

 

Oldukça kolay ve zarif bir kare. Küçük bir kızın portresi hem sade hem de konsepti iyi yansıtıyor.

Yüzünün yakın plan görünümü, saçlarının dokusu ve kızın cildi gibi şeylerin ince ayrıntılarını tam olarak görüyoruz, aynı zamanda siyah beyaz oluşu bu ayrıntıları daha da ön plana çıkarıyor.

Bu görüntü aynı zamanda daha düşük kontrastlı siyah beyaz görüntülerin nasıl çekilebileceğini de gösterir. Unutmayın ki hala parlak beyazlar ve koyu siyahlar var, ancak orta tonlar çok daha fazla.  Sonuç sakin ve huzur duygusu veren yumuşak bir ton oluyor. Küçük kızın tatlılığı ve masumiyeti ile daha da güçleniyor.

 

 

Çok daha fazla kontrastlı olan bu kareye bakalım.  Yukarıdaki fotoğraf portre alanında oldukça başarılı sayılabilecek bir kare. Küçük kızın portresine göre yüksek ışık ve gölge oranına sahip.

Bu örnekte, modelin elbisesi ve şapkasıyla oluşturulan çizgiler fotoğrafın zenginliğini artırmaya yardımcı olur.

Çoğu zaman, siyah beyaz fotoğraflardaki çizgileri kullanmak, daha fazla ilgiyi çekebilmek için birincil bir araçtır. Bu durumda, bu çizgiler de zarif bir görünüm açısından imajın  daha güçlü olmasına yardımcı olur.

 

 

Doğa ve Vahşi Yaşam

 

Basit bir çiçek fotoğrafı bile siyah beyaza dönüştürüldüğünde farklı bir görsel etkiye sahiptir.  Ancak yukarıdaki görüntü gibi görüntüler elde etmek için post-prodüksiyon işlemi yetersiz kalacaktır.

Bu fotoğraf için özel bir ortam yaratıldı. Doğru ışık konumlandırılması ile çiçeğin yapraklarını ön plana çıkartacak bir setup ile çekilmiş.  Yani buradaki gibi kontrastı doğrudan çekim aşmasında ışık ile yaratmak çok daha etkili bir sonuç verecektir.

 

 

“High-key” tekniği ile siyah-beyaz ı birleştirmek çok yaygın bir fotoğraf türü değil ancak bazı durumlarda çok etkileyici kareler ortaya çıkabiliyor.

Bu kare odak noktasını tonlama ile veriyor bu alanda güzel bir örnek  ayrıca dengeli bir kontrast oranı var.  Fotoğrafta arka plan olmadığı ve parlak bir ışık olduğu için karmaşıklık seviyesini en aza indiren kompozisyonlar yaratılabiliyor.

 

 

Siyah-beyaz fotoğrafları bir başka boyuta çıkartan diğer bir şey de dokudur.

Burada görüldüğü gibi, fil cildinin dokusu çekime derinlik ve boyut katar. Fillin cildinin yatay çizgileri ön planda dikey çimenlerle kontrast oluşturur ve göz için görsel bir oyun alanı oluşturur.

Fotoğrafın alındığı konuma da dikkat edin: fotoğrafçı, olabildiğince alçalarak fillerin daha heybetli olduğu bir sahne yaratmış. Bu görüntü renkli olsaydı, bu kadar zarif ve güçlü durmayacaktı.

 

Manzaralar

 

Şimdiye kadar bir Ansel Adams manzarasını gördüyseniz, siyah-beyaz bir fotoğrafın çarpıcı, şık bir çekime nasıl dönüştüğünü zaten biliyorsunuzdur.

Yukarıdaki küçük kızın portresi gibi, orta tonların bolluğu, bu çekimde de gölün sularındaki yansımalar ile birlikte huzur ve sakinlik duygusu vermeye yardımcı oluyor.

Manzaralarda yukarıdaki türlerin çoğu yer alıyor aslında.. İçerisinde portreler, doğa ve vahşi yaşam izleri taşıdığı için manzaralar oldukça kullanışlı ve geniş bir dinamik aralığa sahiptir.

Bu açıdan, bu görüntüyü siyah beyaza dönüştürmek, onu daha şık bir görüntü haline getirmekle kalmaz, halihazırda mevcut temaları vurgulamaya yardımcı olur.

 

 

 

Bana kalırsa manzara fotoğraflarında sis gizemli ve ilgi çekici bir öğedir. Hele ki siyah-beyaz bir fotoğrafta sis ve çok ciddi bir algı ve etki yaratacağı için harika bir kompozisyona dönüşebilir.

 

Etkili bir siyah-beyaz sisli fotoğrafın anahtarı, gözün dikkatini çeken güçlü görsel öğeler eklemektir.

Bu durumda, ağaç gövdeleri tarafından oluşturulan güçlü, doğrusal çizgiler, sisin etkisine güzel bir yakınlık ve kontrast sağlar.

Renk faydası olmadan çizgiler, dokular ve desenler gibi şeyler göze odaklanacak bir şey verir. Bu nedenle siyah beyaz fotoğraflarda yer alan öğeler değerli ve önemlidir.

 

 

Soyutluk (Abstracts)

 

Daha önce belirttiğim gibi basitlikte güzellik var. Soyut bir fotoğraf oluştururken çoğu fotoğrafçı basit olmak konusunda ön yargılıdır. Ancak basit kareler siyah-beyaz olduğu zaman etkisi çok fazla artacaktır.

Yukarıdaki örnekte, High Key arka plan, koyu kumaşın nazik çizgilerini ve eğrilerini tam görüntüleme konusunda yardımcı olur.

Kumaşın yumuşak bir esintide salladığını düşündüren bu tarz fotoğraflar, şık, ve kontrast olarak dengeli bir izlenim sunacaktır.

Bu görüntü, güçlü bir siyah-beyaz fotoğraf oluşturmak için tonlarca ayrıntıya ihtiyacınız olmadığını kanıtlar niteliktedir.

 

 

 

Siyah beyaz fotoğraflar, bazen renkli fotoğraflardan çok daha zarif olabileceğinden, tuhaf veya sıradan görünmeyen nesneleri çekebilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafta bir jetin motoru siyah beyaz olması nedeniyle ilginç bir konu haline gelmiş.

Motorun fanı tarafından oluşturulan güçlü çizgiler, yukarıdaki manzara görüntüsünde bahsettiğim ağaç gövdelerine benzer bir yapı sağlar. Çerçevenin sol tarafında, ışığın motorun bıçaklarından nasıl hafifçe yansıyacağına dikkat edin. Bu ışık miktarı, motorun koyu renkli girintileri ile güzel bir şekilde kontrast oluşturur.

 

 

Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
15

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

1 Comment
  1. Gulin 2 gün ago
    Reply

    Siyah Beyaz fotoğraflar hic bir zaman yok olmayaacak lar çünkü Zerafet var S&B fotoğraflarda siz hiç zarif olmayan bir siyah beyaz fotoğraf gördünüz mü ? 🙂

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta