Fotoğrafçılık Tarihinin En Sıra Dışı Lensleri

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Neredeyse 2 yüzyıldır fotoğrafçılar etraflarını saran dünyayı özenle üretilmiş lensler yardımı ile sanat harikası karelere dönüştürüyor; ama elbette tüm lensler eşit üretilmiyor. Kimisi sadece memnun etmeyi hedeflerken kimi lensler etkilemeyi hatta hayran bırakmayı amaçlıyor. bu listemizde en sıra dışı, en etkileyici ve kimisi gerçekten nadide ya da nadir olan lensleri bulacaksınız.

Lomography Petzval Sanat Lensi

 

Lomography 2013 yılında Kickstarter sayesinde yeniden popülerliğini kazanana kadar bir süre ortadan kaybolmuştu; ancak 1840’ta Joseph Petzval tarafından geliştirilen bu lens adeta fotoğrafçılık tarihini yeniden yazmış, neredeyse kusursuz keskinliği ve arka planda yarattığı yumuşaklık ile uzun süre spot ışıklarını kendi üstüne çekmişti.

Carlz Zeiss Planar 50 Milimetre f/0.7

1966 yılında NASA’nın Ay’ın uzak köşelerini fotoğraflaması için Carl Zeis tarafından üretilen bu lens dünyanın en hızlı lensi olarak kabul ediliyor ve bu lensten sadece 10 adet üretildi.Üretilen lenslerin birini Carl Zeiss kendisi için saklarken NASA 6 tanesini satın aldı ve kalan üç tanesini de sinema tarihinin efsane yönetmeni Stanley Kubrick tarafından alındı. Kubrick daha sonra bu lensi Barry Lyndon filminde kullandı ki filmi tamamen mum ışığı ile aydınlatma psikopatlığını yaptığından başka seçeneği yoktu.

Carl Zeiss Apo Sonnar 1700 Milimetre f/4

Diyelim ki bir fotoğrafçısınız ve Katar Emiri kadar da paranız var; neden Carl Zeiss’e kendiniz için özel bir lens üretmesi için ödeme yapmayasınız? 2006 yılında Katar’da yaşayan adını vermek istemeyen bir doğa fotoğrafçısı aynen böyle yapmış. Fotoğrafçının kim olduğu ya da lensin yapımı için ne kadar ödediğini bilen yok; ancak lensin 13 grup halinde dizilmiş 15 mercekten oluştuğunu biliyoruz.

Sigma 200-500 Milimetre f/2.8

Bu gördüğünüz arkadaş bir roketatar değil ve evet neredeyse bir roketatar boyutlarında ki fotoğrafçılıkta da patlama yaratan bir etkisi var kendisinin. Otomatik odaklama mekanizması için harici bir bataryaya ihtiyaç duyan bu dev, üretilmiş en hızlı sportif lenslerden birisi ve 1 kilometreye kadar sorunsuzca zoom yapabilme becerisine sahip. Fİyatı ise 26.000 Dolar

Canon 5200 Milimetre f/14

Eğer bu arkadaşların hiçbiri size ilginç ya da sıra dışı gelmediyse eminim ki bu gelecektir.
5200 milimetrelik bu lens, sokağınızın karşısını değil diğer ilçenin fotoğrafını sanki oradaymışsınız gibi çekebiliyor.48 kilometre uzaklıktaki bir objeye zoom yaparak odaklanma becerisi olan bu lensten sadece 3 tane üretildi ve geçtiğimiz yıllarda bir tanesi eBay üzerinden 50 bin Dolar’a satıldı.

Leica Noctilux-M 50 Milimetre f/0.95

Üstün Alman teknolojisinin fotoğrafçılıktaki yansıması Leica’nın bu modeli sınırları zorluyor ve tarihteki en hızlı lens olamasa da en hızlı yuvarlak lens olarak karşımıza çıkıyor. Bu da lensin geniş açıda bile son derece keskin kareler yakalamasına izin veriyor.Leica’nın reklamlarda “insan gözünden daha üstün performanslı” olarak tanıttığı bu lense sahip olmak için ise 10 bin Dolar’ın üzerinde bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Meyer Optik Trioplan f/2.8

Kickstarter yardımı ile geri döndürülen bir başka efsane isim de Meyer Optik’in 100 milimetre f/2.8’lik Trioplan modeli.
Bir başka eşsiz arkaplan deneyimi sunan bu lens 1916 yılında Hugo Meyer tarafından geliştirildi ve fotoğrafçılar tarafından “sabun köpüğü” olarak adlandırılan çekimi ile çok sevildi.Yeniden üretilmesi için Kickstarter kampanyasını yakın zaman önce başarıya ulaştıran bu lens Kasım ayında 1000 Dolarcivarında bir fiyat etiketi ile yeniden piyasaya çıkacak.

Canon 1200 Milimetre f/5.6

En pahalı, en büyük ya da en hızlı değil; hatta bir rekoru yok; ancak kendisine efsaneler arasında sağlam bir yer edinmiş olan bu lens, 11 grup halinde dizilmiş 13 mercek ile 16 buçuk kilograma yakın bir ağırlığa sahip ve 1984 Yaz Olimpiyatları’nda ilk kez kullanılmış bir efsane. Spor müsabakaları ve vahşi yaşam fotoğrafları için özel olarak tasarlanan bu lensten 100 adet üretildi ve en son 180 bin Dolar karşılığında bu yılın Nisan ayında satıldı.

Leica APO-Telyt-R1:5.6/1600 Milimetre

60 kilogram ağırlığa ve yaklaşık 1 buçuk metre boyu ile tank namlusu gibi duran listemizdeki bir diğer Leica aynı zamanda tarihin en pahalı lensi.Sadece iki adet bulunan bu lensin bir tanesinin Katar prenslerinden birisinin elinde olduğuna da şaşırmamak gerekir; zira fiyatı 2 milyon 64 bin 5 yüz Dolar.

Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?