Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanların Yaptığı 5 Hata

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
9

Selamlar… Fotoğrafçılığa yeni başlayanların yaptığı 5 hata başlığını görünce aklından geçenleri tahmin edebiliyorum.. Evet yeni başlayanlar için 5 küçük bir rakam muhtemelen yolun başındayken çok daha fazla hata yapıyoruz. Daha önceki yazılarda bir çoğundan söz etmiştik aslında..

Bu sefer en temel hataları ve en kolay düzeltilebilecekleri bir araya getirdik. 🙂

Dahili Flaş Kullanımı

 

Hangi makine ile çekim yapıyorsanız yapın dahili flaşlar çok kullanışlı değildir. Mobil fotoğrafçılık yapıyor olsanız bile

dahili flaş yönlendirilebilir ve kontrol edilebilir bir ışık kaynağı olmadığı için konunuza sert ve keskin gölgeler bırakan bir yapıya sahiptir.

bu nedenle kontrast ve dinamik aralığı yüksek fotoğraflar için dahili flaşları bir kenara bırakmak gerekiyor.

 

 

Bunun yerine doğal ışığı kullanmanın yollarını arayın.

Güneş ışığının konumuna göre çok daha güzel etkiler elde edebilirsiniz..

Güneşi daha efektif kullanmak için Altın Saatlerde Fotoğraf Çekmenin Faydaları adlı yazımızı incelemenizde fayda var.. 🙂

İç mekanda çekim yapıyorsanız, nesnenize ışık tutmak için pencerelerden gelen doğal ışığı kullanın. Reflektör kullanmakta size büyük kolaylık sağlayabilir.

 

JPG Formatında Fotoğraflar Çekmek

 

Fotoğrafları yalnızca JPG modunda çeken bir çok fotoğrafçı var. Aynı zamanda JPG ve RAW konusu üzerine o  kadar uzun zamandır içerikler paylaşılıyor ki bu konuda çok temel olarak duracağım. Lütfen ayrıntılarını araştırıp bu konuyu bilmiyorsanız öğrenmelisiniz.

JPG kullanan fotoğrafçılar genelde hafıza kartlarının yeterli olmadığı durumlarda bunu tercih ediyorlar. Fakat JPG sıkıştırılmış ve makine tarafından işlenmiş bir dosya türüdür.

Günümüzde hafıza kartlarının geldiği noktaya bakınca artık yer sıkıntısı çok fazla olmamalı yani ham fotoğraflar çekmek için gayet uygun fiyatlı ve yüksek kapasiteli hafıza kartları mevcut.

Photoshop, Lightroom,  Capture One gibi işini en iyi seviyede yapan uygulamalara şans verin. Bu uygulamaların potansiyelini en üst düzeyde kullanmak için JPG yerine ham görüntüler kullanmalısınız.

 

Duruş Şekliniz

 

Yeni başlayanlarda sık gördüğümüz bir diğer davranışta duruş ve makineyi tutuş şekilleridir.

Korkmayın, makineniz en zorlu koşullarda bile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yere yatmaktan çekinmeyin.

yalnızca göz seviyesinden çekilen fotoğraflar oldukça fazla ve sıkıcıdır. Dizlerinizin üzerine çökün, yere yatın, hareket etmekten korkmayın..

Böylece farklı bakış açıları ve perspektifler konusunda kendinizi geliştirmiş ve yaratıcı kareler elde etmiş olursunuz. 🙂

 

Yanlış Objektif Seçimi

 

Portreler için 24 mm geniş açı lens veya manzaralar için 400 mm tele-foto objektif kullanıyorsanız, işleri kendiniz için daha zor hale getiriyorsunuz demektir.

Bu, portreler için geniş açılı bir objektifi veya manzaralar için bir telefoto bir objektifi kullanamayacağınızı söylemek değil, kullanabilirsiniz tabi ancak daha iyi seçenekler var.

Prime lensler genellikle zoom lenslere göre daha keskinlerdir. Lens konusunda iyi bir araştırma ve bilgi birikimine sahip olmadan yeni bir objektif satın almak mantıklı bir davranış değildir.

Yeni başlıyorsanız ve sahip olduğunuz tek lens 18-55 mm’lik zoom olan kit lensinizse, satın almanız gereken ilk objektif 50 mm’dir. Bu merceklerin kullanımı kolaydır, çok yönlü ve ucuzdur. Düşük ışıkta inanılmaz keskinlik ve mükemmel performans sergilerler.

 

Bakınız: 50mm Lens Kullanmanız İçin 7 Sebep

 

Ücretsiz Düzenleme Programlarına Bağlı Kalmak

 

Evet lisanslı olarak Photoshop kullanmak çok ucuz bir yöntem değil.

Fakat bu programların bu kadar pahalı olmasının ve yıllardır satılmasının bir sebebi olmalı. Bu programlar işlerinde zirvedeler. Yani Photoshop kullanmamak için direnmenin hiçbir anlamı yoktur.

Bazı fotoğrafçılar da Photoshop’un fotoğraf sanatını engellediğini savunup kullanmamakta ısrar ediyorlar. Fakat olay bundan çok daha fazlası. Photoshop geleneksel fotoğrafçılıktaki karanlık oda işlemlerinin dijital halidir. Görmezden gelinemez. Photoshop’u manipülasyon yapmaktan ibaret sanan bir takım fotoğrafçıların isyanı üzerine böyle bir algı oluşmuş. Lakin Photoshop ile ışık ayarı, renk ayarı yapmak çok olağan ve yapılması gereken bir harekettir.

Fotoğraflarınıza hak ettiği değeri ve ilgiyi göstermelisiniz. Neyse konu dağılmadan toparlıyorum. 🙂 Ücretsiz dağıtılan yazılımlar fotoğrafınız üzerinde yeteri kadar söz hakkına sahip olmanızı kısıtlar. Biraz araştırıp Photoshop, Lightroom gibi işinin en iyisi olan programları öğrenmelisiniz. 🙂

Görüşmek üzere.. Konuyla ilgili fikirlerinizi blog üzerinden yorum bırakırsanız sevinirim 🙂

 

 

 

Görseller & Atıflar: nicolas_pixelfitpaultarasenkoLDProdwelcomiajacoblundMarioGuti
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
9

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta