DSLR Makineler İle Daha İyi Video Klipler Nasıl Çekilir?

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
8

Günümüzün DSLR fotoğraf makinelerinin en büyük özelliklerinden biri, artık sadece iyi fotoğraf çekimi yapabilmek değil aynı zamanda çok kaliteli video dosyaları üretebilmeleridir.

Fotoğrafçılığa yeni başladığım dönemlerde fotoğraf makinelerinin video çekebilmesi hayal dahi edilemiyordu bunun için pahalı video kameralar almak durumundaydık. Şimdi ise giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi bile kaliteli videolar çekebiliyor.

Hatta biraz daha yüksek modelli makineler HD veya 4K video kapasitesine sahiptir; bu da fotoğrafçıların videografi dünyasına girmesini her zamankinden daha kolay hale getirir.

Tabii ki, mükemmel bir fotoğraf oluşturmak için pratik, sabır ve teknik bilginin olması gerektiği gibi, harika bir video oluşturmak da aynı şeyleri gerekli kılıyor.

DSLR’nizle video çekiminde ilk denemelerinize baktığınızda sonuçların o kadar da iyi olmadığını fark edebilirsiniz.

Sonuçta iyi bir içerik üretmek için sadece kayıt düğmesine basmak veya iyi ekipmanlara sahip olmak yetersizdir.

Bu makale, mükemmel videolar çekmenize en azından geçmişte olduğundan daha iyi videolar elde etmenize yardımcı olmakla ilgilidir. 🙂

Objektifimize Manuel Olarak  Hükmetmeyi Öğrenmeliyiz

Günümüzde lenslerin kaliteli olması, çoğunlukla hareketsiz görüntüler için iyi çalışan otomatik odaklanmaya sahip olmalarıyla ölçülür.

Fakat video çekerken otomatik odaklama kullanmak doğru değildir.

Otomatik odaklama hareketli nesnelerde işe yarayamayabilir veya yetişemeyebilir. Ayrıca otomatik odaklama yaparken objektiften çıkan sesleri videoda rahatlıkla duyabilirsiniz. Otomatik odaklama bu sebeple bir çok konuda elverişli değildir.

Manuel olarak odaklama yapmak ve lensi kullanmak videolarınızda kendi bakış açınızı ve yaratıcılığınızı katmanıza da yardımcı olur.

Manuel odaklamayı kullanmaya alışkın değilseniz, burada yapılması gereken birkaç şey var.

Kamera kurulumunuzu yapın ve kadrajınızı ayarlayın.

Lensin üzerinde yer alan anahtarı Manuel Focus olarak değiştirin. (AF/MF)

Fotoğraf makinesinin LCD’sinde görüntülenen canlı görüntü üzerinde çerçevelemenizi ve kompozisyonunuzu kontrol ederek özneye odaklanmak için odaklanma halkasını çevirin.

Ardından, her şeyin keskin olduğundan emin olmak için odak noktasını büyütmek için LCD’yi kullanın. Görüntüye dijital zoom yaparak kontrol etmeniz işi garantiye alacaktır.

ve kayıt düğmesine basabilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar durağan konular için çok işe yarıyor, ancak nesne hareket ederken ne olacak?

Bu durumlarda kilit nokta bol bol pratik yapmaktır. Size yakın olan nesnelerden uzak olan nesnelere doğru manuel olarak odaklama yapmanız ve bu konuda deneyim kazanmanız gerekir. Bir süre sonra liniz alışacak ve nereyi netlediğinizi önceden bilecek duruma geleceksiniz.

Videolar İçin Doğru Ses Üretimi

Ses en önemli bileşenlerden biridir. Bir çok kişi ses konusuna çok dikkat etmiyor.

Video görüntüleri ne kadar güzel olursa olsun, ses o kadar güzel değilse, nihai ürününüzü paylaşmaktan çekinebilirsiniz.

Bu durumda, fotoğraf makinenizin dahili mikrofonuna güvenmemek en akıllıca hareket olacaktır. Her bütçeye uygun ses çözümlerini internetten bulmak çok kolay. Bir yaka mikrofonu veya bir shotgun hatta bir ses kaydedicisi bile işinizi görecektir.
Ben videolarımda Zoom marka bir ses kaydedicisi kullanıyorum ve gayet memnunum.
Kısa filmler, düğün hikayeleri, youtube için video içerikler üretiyor olabilirsiniz veya buna yeni başlayacak olabilirsiniz, ses konusunu ihmal etmemek gerekiyor. 🙂

Sekanslarla Çalışın ve Düzeni Bozmayın

Videoyu DSLR ve aynasız bir makine ile çektiğimde, her şeyi tek bir ele almaya çalıştığımın farkına vardım. Yönetmenlik, Görüntü Yönetmenliği, Ses, Işık hepsi tek bir kişinin üzerine kalmaya çok müsait.

Sanırım bu takdir edilecek bir şey fakat bir video içeriği üretme konusunda en doğru yol bu değil. Hatta hiç mantıklı bir yol değil.

Bu bir çok sıkıcı sorunu beraberinde getirebilir.

Örneğin, uzun sıkıcı tek bir video parçası çekmenize neden olabilir.

DSLR veya aynasız bir kamera, uzun, sürekli çekim yapmak için yeterli pil ömrüne sahip değildir.

Birçok kamera, video çok uzun süre kaydedilirse aşırı ısınır ve geri dönülmez hatalara neden olabilir.

Tek parça video çekerek mükkemmel bir video üretmek neredeyse imkansızdır.

Kendinize, konunuza ve ekipmanınıza aşırı baskı uygulamak yerine, videonuzu daha küçük diziler halinde çekmeyi deneyin. Sekanslar oluşturun. Bu, yukarıda listelenen dört sorunun hepsinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

En önemlisi sekanslar halinde çalışmak size montaj sırasında farklı açıları kullanmanız ve sürelerini kontrol etmeniz için imkan sağlar.

Küçük küçük parçalardan oluşmuş bir hikaye her zaman daha izlenilebilir ve sıkıcı olmayan işler yapmanıza yardımcı olur.

Unutmayın, manuel odaklanma, iyi bir ses ve sekanslar halinde çalışma düzeni ile harika videolar üretebilirsiniz. Tabii ilk önce bol bol pratik yapmak ve temel fotoğrafçılık hakkında bilgiye sahip olmak gerekiyor.

DSLR ile çektiğiniz ilginç videoları ve içerikleri blogumuza gönderebilirsiniz.  Hep birlikte neler yaptığımızı inceleyebiliriz. 🙂

 

 

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
8

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta