Dört Basit Adımda Portrelerdeki Arka Plan Nasıl Bulanıklaştırılır?

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
2
Yukarıdaki fotoğraf gibi güzel bir arka plan bulanıklığına sahip portreler oluşturmak aslında düşündüğünüzden daha kolaydır.  Gerçekten hiçbir sır ya da numara yok – fotoğraf çekmenin temelini anlamak yeterlidir. Bu faktörlerden bazıları mekanik ve mercekle alakalı.  Diğerleri basitçe mesafe ile ilgilidirler. Toplam olarak, bir portredeki bulanıklığın boyutunu etkileyen dört unsur var. Hadi her birini inceleyelim!
dipnot: Bu çok temel bir konudur, hatta bu soru nasıl fotoğraf çekilir? sorusu ile aynıdır. Bu sebeble sadece alan derinliğine (bulanıklık yada netlik) odaklanmak çok yanlış bir harekettir lütfen temel fotoğraf kurallarını ve fotoğrafı iyi bilin. Bu makalenin yazılış sebebi aldığımız onlarca mesajda konunun bu şekilde ele alınmasıdır. Aksi halde bu post sığ ve çok temel bir konudur. Umarım bilmeyen okuyucularım diyafram, perde hızı ve ISO gibi temel konuları en kısa sürede iyice öğrenirler.

Diyafram

Öncelikle  eğer diyaframın ne olduğundan emin değilseniz, ışığın kameranızın lensinden geçerek sensöre girdiği miktarı ayarlayan halkadır. Bu halka, yukarıda gösterilen gibi bir diyafram tarafından oluşturulur. Diyaframı hızla özetleyeceğim, ancak daha detaylı bir görünüm için mutlaka bir kılavuzdan inceleyin.
Doğal olarak, delik ne kadar küçük olursa, merceğe giren ışık miktarı da o kadar az olur ve delik büyürse, lensinize giren ışık o kadar fazla olur.  Diyaframın açıklık değerlri f-durağı olarak gösterilir örneğin f2 f5.6 f11 f22 gibi.
Biraz kafa karıştırıcı olan şey, diyafram değerlerinin diyaframın boyutuyla ne şekilde ilişkilendirilebileceğidir.
Yani, f/2 çok büyük bir  delik açıklığı sağlar ve f/16 çok küçük bir açıklığı sağlar. Yani sayılar büyüdükçe diyaframdan geçen ışık o kadar azalır.
Diyaframın boyutu da alan derinliğini belirler. Özetle, alan derinliği fotoğrafın keskin odaklı olduğu alanını ifade eder.
Diyafram ne kadar büyük olursa, alan derinliği o kadar sığ olur. Böylece, f/2’de çekim yapıyorsanız, arka plan f/11’de olduğundan daha bulanık olur, çünkü f/2’de alan derinliği daha sığ olur.

Konu ve Arka Plan Arasındaki Mesafe

Portre arka planlarınızda belirsizliklerin ikinci bir belirleyicisi, nesne ile arka plan arasındaki mesafedir. Bu diyaframa göre daha basit bir adımdır çünkü nesne ve arka plan arasındaki mesafe arttıkça bulanıklık miktarı da artar.  Bunun anlamı, portrenizde görmek istediğiniz bulanıklık seviyesi yetersiz ise, konuyu arka plandan uzaklaştırın.

Konu ve Objektif Arasındaki Mesafe

Bir başka faktörde kameranız yani objektifiniz ile modeliniz arasında ki mesafedir. Bu durumda, objektifiniz nesneye ne kadar yakınsa, arka plan o kadar çok bulanık olacaktır.  Yukarıdaki fotoğraf bu durum için iyi bir örnektir.

Bulanık bir arka plan oluşturmak için: Sizinle konunun arasındaki mesafeyi azaltın.

Odak uzaklığı

Odak uzaklığı, kameranızın sensöründen merceklerdeki ışığın yakınsama noktasına olan mesafeyi belirten oldukça karmaşık bir teknik terimdir.

Kafa karıştırıcı, değil mi?
Örnek olarak, 24mm geniş açı lens kısa bir odak uzaklığıdır. Bu nedenle, sahnenin daha fazlasını yakalayan ve “yakınlaştırılmış” görünen yukarıdaki gibi görüntüler üretir, böylece adı geniş açılı olur.
Geniş açılı mercekler, bu yakınlaştırılmış görünüm nedeniyle en az arka plan bulanıklığı üretir. Yukarıdaki fotoğrafta çok az arka plan bulanıklığı olduğuna dikkat edin. Bu yüzden, geniş açılı mercekler, peyzaj fotoğrafçılarının gözde bir parçasıdır.

Öte yandan, 200 mm’lik telefoto gibi daha uzun odak uzaklığı olan lensler, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz yakınlaştırılmış bir görünüm üretir. Aslında bir önceki aşamada söylediğimiz gibi uzun odak uzaklığı sizi nesneye yaklaştırdığından arka planın bulanıklaştırılması etkisine sahiptir.

Hepsini Bir Araya Koy

Giriş bölümünde, bulanık portre arka planlarının oluşturulmasının, ilk bakışta göründüğü kadar zor olmadığını söylemiştim.  Sonuçta, dört faktörün ikisi, sadece uzaklığa bağlıdır – modelden ne kadar uzaktaysanız ve  modeliniz arka plandan ne kadar uzaktaysa arka plan bulanıklığıda aynı oranda değişiyor.. Bulanıklığı artırmak için, nesneye yaklaşın ve nesneyi arka plandan uzaklaştırın.

Diğer iki unsur da çözmek kolaydır.
Bulanıklığı artırmak için daha büyük bir diyafram açıklığı kullanın. Yani f/1.2 f/1.8 f/2.0 gibi. (sayıların ters gittiğini unutmayın – kesirli sayılar olduğu için sayı küçü,ldükçe diyafram açıklığı büyüyecektir)
Aynı şekilde geniş açılı bir lens yerine 50mm gibi yada tele-zoom objektifler gibi modeli size yaklaştırabilen lensler tercih edin.

 

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
2

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta