Bir Fotoğrafçı Olarak Para Kazanmanın Farklı Yolları

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

İş dünyasında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle bazen maddi açıdan kötü zamanlar geçirebilirsiniz. Mesleğiniz ister fotoğrafçılık olsun isterseniz de hobi olarak bu sanat dalına gönül vermiş olun aşağıdaki yöntemlerle ek gelirler elde edebilirsiniz.

Özellikle düğün fotoğrafçıları ve portre fotoğrafçıları yılın belirli dönemlerinde müşteri bulmakta zorlanabilirler. Onlar için basit fakat etkili bir kaç küçük tüyo da bu yazıda kaleme alındı. 🙂

Stok Fotoğrafçılığı

Fotoğraf, dijital evrime geçmeden evvel herhangi bir basılı materyalde, afişte, reklam da vs kullanmak istediğiniz imajları satan fotoğrafçılara ait fotoğraf kataloğundan seçip çok yüksek meblağlara satın almak zorundaydınız. Günümüzde stok fotoğraf sitelerinin ortaya çıkmasıyla artık bu imaj satış sektörü belli tekelin elinden alınıp herkesin belli kurallar ve kaidelere uymak kaydı ile satışını yapabileceği bir sektöre dönüştü. En bilindik stok fotoğraf örneği call center reklamlarında gördüğümüz kulağında kulaklık olan ve ağzında mikrofon olan kadın ve erkek figürlerdir.  Tahmin edeceğiniz üzere belirtilen numarayı aradığınızda o fotoğraftaki kişi telefonu açmaz. Orada amaç fotoğraf vasıtası ile farklı bir hizmet verdiğinizi müşterilerinize belirtmektir. Örnekte belirttiğim gibi stok fotoğrafçılığı genel kullanıma uygun ve belli bir markanın reklamını yapmadan işinize ve ihtiyacınıza uygun imajları ucuza elde etmektir.

Ülkemizde henüz çok fazla fotoğrafçının kullanmadığı bir ticari yöntem olan stok fotoğrafçılığı; iyi çekilmiş bir fotoğraf ve satışa müsait tüm görüntülerle yapılabilir. Örneğin bir zeytin yaprağını çekerek onu çeşitli satış sitelerine yükleyerek grafikerler ve firmalar tarafından satın alınmasını sağlayabilirsiniz.

En çok kullanılan stok fotoğraf satış siteleri ShutterStockFotoliaDeposit PhotosDreamstime  istockphoto.com, ve Stockxpert‘tir.

Fotoğraf Yarışmaları

Başlangıçta, fotoğraf yarışmalarına girmenin, para kazanmak için çok karlı bir yaklaşım gibi gelmediğini biliyorum, fakat günümüzde neredeyse her ilde sık sık düzenlenen fotoğraf yarışmalarından binlerce lira kazanan insanlar var. Neden boş zamanlarınızı bir yarışmaya girerek değerlendirmiyorsunuz ki?

Tabi ki bir çok fotoğrafçı bu yarışmalara katılıyor fakat kendinize güvenmeniz ve yarışmaya katılmanızın size sağlayacağı diğer avantajlara odaklanmanız sizi daha da umutlandırabilir. Yalnızca yerel yarışmalar değil uluslararası yarışmalarda binlerce dolar ödül kazanmak da mümkün. Yarışmalardan para kazanmak stok fotoğrafçılığına göre daha düşük bir ihtimaldir fakat boş boş oturmaktan yeğdir. 🙂

Bu tür fotoğraf yarışmalarının tek getirisi para değildir. Yarışmaya katılmanız durumunda diğer yarışmacılar, juri üyeleri ve en önemlisi bir çok fotoğraf sever izleyici ile iletişime girme şansınız olacaktır. Bu sebeple yarışmalar yalnızca maddi beklentinizi karşılamış olmuyor belki de size harika insanları tanıma fırsatı da sunuyor.

Müşterilerin Tekrar Tekrar Gelmesini Sağlamak

Bu seçenek para kazanmanızı sağlayacak en etkili yöntemlerin başında geliyor. Doğum günleri ve düğünler, nişanlar, yıl dönümleri, mezuniyet partileri, okul fotoğrafları, çocuk portreleri, etkinlikler kısacası her ne çekmiş olursanız olun mutlaka müşteriniz ile aranızdaki iletişimi en iyi seviyede tutun. Fotoğrafla ilgili bir konu açıldığında onların aklına ilk siz gelmelisiniz. Bazen sürekli müşteriler günü kurtarabilir.

Özellikle düğün çekimlerini yaptığınız çiftlerle çalışmaya başlamak daha sonra aileleri büyüdükçe onlarla birlikte çalışmaya devam etmek anlamına gelebilir. Garip olsa da, bazı fotoğrafçılar işlerini böyle büyütebileceklerinden habersizler ve müşterileri tek seferlik iş olarak görmekteler. Günümüzde bir çok fotoğrafçı evlendirdiği çiftin, bebeklerini hatta o bebeklerin ilerideki sünnet ve bilumum diğer etkinliklerini fotoğraflama şansı buluyor.

Müşterilerinizle sürekli iletişimde olun, bu çok kolay bir şey değildir fakat bir kaç ay arayla kendilerini arayın, yeni kampanyalardan söz edin, hal hatır sorun. Eğer çocuklarını çektiyseniz onlarla ilgili sorular sorun ve sürekli ilginizin üzerlerinde olduğunu hissettirin. Sizinle bir defa çalışan tüm müşterilerinizi sürekli müşteriler haline getirdiğinizi hayal edin. Bu mükemmel bir gelir kapısı ve haz duygusu yaratacaktır.

 

 

Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

1 Comment
  1. […] Ayrıca Bir Fotoğrafçı Olarak Para Kazanmanın Farklı Yolları adlı makalemizi okumayı unutmayın. alternatif yolları bilmek her zaman için iyidir. sevgilerle. 🙂 […]

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta