Bakış Açınızı Geliştirecek Ufak Fakat Önemli Detaylar

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
5

Yeniden merhabalar. Genelde fotoğraf çekerken ve kadraj arayışındayken çerçevenin tamamını değerlendiririz. En azından ilk bakışta genel resme odaklanırız. Fakat günün sonunda bizi etkileyen görsellerin ayrıntılarla kuvvetlendiğini görürüz. Hatta “şeytan ayrıntıda gizlidir” lafını fotoğrafçılığa uyarlayacak olsak ayrıntılara epeyce dikkat kesilmemiz gerekir. Bakış açınızı geliştirebilecek ve ayrıntılara biraz daha farklı bakmanızı sağlayacak bir yazı ile sizi baş başa bırakıyorum. 🙂

 

Desenleri, Dokuları ve Şekilleri Görün

Bir binanın sütunları, eski bir sokaktaki parke taşları veya bir asma köprünün halatları gibi dokusal ayrıntılar ya da tekrar eden sıralı şekiller fotoğraf makinenizi çıkartıp çekim yapmanız için iyi birer başlangıç yerleridir. Bu tür desenler ve dokular göze her zaman ilgi çekici gelir ve dinamik görüntüler olduğu için fotoğrafınıza iyi bir etki katar.

Örneğin yukarıdaki fotoğraf bir köprü fotoğrafı fakat sanatçı köprüyü çevreyi de kapsayacak şekilde çerçevelendirmiş olsaydı muhtemelen sıradan bir köprü fotoğrafı olarak kalacaktı. Bunun yerine köprünün taşıyıcı halatlarını ve farklı bir perspektif ile bize oldukça sade şekilde sunmuş.

 

 

Bir önceki fotoğrafta bu köprünün detaylarına odaklanmıştık. Şimdi genel bir görünümden bu ayrıntıların çevreyle etkileşimini ve fotoğrafa kattığı desteği gözlemleyelim. Halatların sıralı görüntüsü gökyüzündeki boşluk ile bir tezat oluşturuyor. Kontrast oluşturan görsellerin fotoğrafa sağladığı katkıları düşünmeyi ihmal etmeyin.

 

Işığı Bul

 

Harika bir fotoğrafın en önemli unsuru ışıktır. Bu nedenle bir fotoğraf çekmeye hazırlanırken ışığı iyi analiz etmek önemlidir. Işığı her koşulda lehinize kullanmak zorundasınız. Fotoğrafçılık için çoğunlukla altın saatler dediğimiz zamanlarda ışık çok kullanışlıdır. Aydınlatma ne kadar yumuşaksa gölgeler de o kadar az etkili olacaktır bunu dikkate alarak ışık düşümlerini izleyin. Bazen gölgelerle de çalışmak mümkündür. Işığa hükmetmelisiniz, böylece fotoğrafçılığın en önemli ve sihirli detayını elinizde bulundurursunuz.

Mesela ışığın çok sert olduğu saatlerde gün ortasında bir çekim yapıyorsanız, çeşitli filtreler kullanarak bu ışığı kontrol altına alabilirsiniz. Başka bir alternatif de çok sert olan ışığı lehinize kullanmak yukarıdaki fotoğrafta fotoğrafçı çok sert olan ışığı yaprakların renklerini ve detaylarını ortaya çıkartacak şekilde kullanmış.

Görsel açıdan çekici bir fotoğraf oluşturmak için gece ya da gündüz iç ya da dış mekan fark etmeksizin ışık, kontrast ve gölgeler üzerinde kendinizi eğitin.

 

Kontrast Neredeyse Onu Bulun

“Kontrast” ı duyduğunuzda muhtemelen bunu renk veya ışık açısından düşünürsünüz. Evet renkler, gölgeler ve ışık kontrast konusunda değerli bir detaydır. Fakat bir fotoğrafa boyut ve ilgi katan başka birçok kontrast türü vardır. Düz çizgilerle yuvarlak şekiller, parlak bir gökyüzüne karşı siluet, sıvı nesnelere karşı katı nesneler ve hareketsiz bir çevrede bir hareket unsuru bu kontrast türlerine örnektir.

Yukarıdaki fotoğrafa baktığınızda, kontrastın daha ilginç bir görüntü oluşturduğunu açıkça görebilirsiniz. Sahnedeki sabit nesneler, binalar ve trafik lambaları gibi, geçen otobüslerin bulanık hareketi ile ters yöndür. Eğer otobüs durağan olsaydı bu görüntüyü hayal edin. İlginç bir kare olur muydu? Kesinlikle olmazdı.

Unutmayın – fotoğrafta kontrast önemli çünkü görüntüye daha üç boyutlu bir his veriyor. Desenler, dokular, şekiller ve aydınlatma ile birlikte fotoğraflarınızda bu tür ayrıntıları eklemek, izleyicileri başka bir seviyeye çeken çok daha ilginç görüntüler oluşturacaktır. Bu nedenle, bir daha ki sefere çekim yaptığınızda ayrıntıları araştırın ve fotoğraflarınızın nasıl geliştiğini görün!

 

 

 

Atıflar: Görsel 1: Spondylolithesis  Görsel 2: stellalevi  Görsel 3: Lady-Photo  Görsel 4: xavierarnau
Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
5

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

1 Comment
  1. daghan 7 ay ago
    Reply

    teşekkür ederiz güzel paylaşım. bakış açımızı geliştirecek içerikler

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta