Altın Saatlerde Fotoğraf Çekmenin Faydaları

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
51

Merhabalar, üç günlük mecburi bir aranın ardından yeni ve özel bir konu ile karşınızdayım. Bu konunun çevirisini epey zaman önce bitirmiştim fakat yeni paylaşabiliyorum. Altın saat dediğimiz zaman, muhtemelen gün batımında o muhteşem, yumuşak ve sıcak aydınlatmayı düşünürsünüz.  Bu tür ışık, manzara fotoğraflarından, portrelere kadar her konuda fotoğraf çekimi için idealdir. Çoğu zaman altın saatlerde yukarıdaki fotoğrafta yer alan siluetlere benzer tarzda fotoğraflar görürüz. Bu ışığın en yaygın kullanım biçimidir. Bu yazıda altın saatlerin buna benzer bir çok kullanım şeklini okuyacaksınız. 🙂

Nedir Bu Altın Saat ?

Altın saatler güneşin gökyüzünden tam dik olarak gelmediği yani gölgelerin ve güneş ışığının yumuşak olduğu saatlerdir. Gün doğumundan yaklaşık bir saat sonra ve gün batımından bir saat önceki zamanlarda güneş ışığı fotoğrafçılık için en uygun şekildedir. Altın saatler çok uzun sürmediği için bu zamanı verimli kullanmak da çok önemlidir.

Gölge olmaması, altın saati mükemmel portreler için ideal bir zaman yapar, bu tür aydınlatma portre fotoğrafçılığında çok yaygındır. Ayrıca manzara çekimleri için de ideal bir zamandır. Çünkü ışığın sıcaklığı, yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi sahneye muhteşem bir parıltı katar.

Ayrıca bu zamanlarda makinenin ışığı işlemesi çok daha kolaydır. Dinamik aralık çok dar olduğu için ne çok fazla gölge, yani koyu alan ne de çok fazla açık alan vardır. Dengeli bir görünüm için altın saatler harikadır. Hadi bu saatlerde yapılabilecek farklı tekniklere birlikte göz atalım.

Siluetler

Daha önce de belirttiğim gibi siluetler özellikle portre çekimlerde çok yaygındır. Siluetleri en etkili şekilde bu saatlerde çekebilirsiniz.  Güneş yer yüzüne oldukça yakın olduğu için çekeceğiniz konuyu tam güneşin önüne yerleştirerek arka planda büyük bir parlaklık oluşturabilir ve bu tarz fotoğraflar çekebiliriz.

Arkadan Işıklandırma

Aynı yukarıda olduğu gibi siluet çekimlerine benzer bir ışık kullanımı türüdür. Güneşi modelimizin arkasından veya çapraz olarak eğik bir açıyla yan tarafından gelecek şekilde konumlandırsak bir ışık hüzmesi ve model üzerinde bir kontur oluşmasını sağlarız.

Gölgeleri kullanmak yerine modelinizin yüzünü daha fazla ayrıntı için hafif aydınlık bırakabilirsiniz. Rüya gibi görünüm elde etmek için ışığı bu şekilde kullanan fotoğrafçılar oldukça fazladır. Özellikle düğün fotoğrafçıları bu tekniği çok sık kullanır.

Ana Işık Olarak Direkt Aydınlatma

Bir başka seçenek altın saatlerdeki güneş ışığını ana ışık olarak kullanmak ve doğrudan modelinizin ya da konunun üzerine vurmasını sağlamaktır. Işık çok kuvvetli olmadığından arka planda yer alan gölgeler de yumuşak olacaktır ve bir çok fotoğrafçılık türü için güzel sonuçlar çıkartır.  Bu tür bir ışık kullanımında renkler çok sıcak olacaktır özellikle portre çekimlerinde etkileyici sonuçlar verebilir.

Işık Yansımalarını Kullanmak (Flare)

Çoğu durumda, güneş ışınlarını en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak için önlemler alırsınız. Bu, bir objektif başlığı (parasoley) veya güneşin objektifinize doğrudan girmesini engellemek için farklı araçlarla yapılabilir. Fakat altın saatlerde güneş ışınlarının objektifinize kontrollü şekilde girmesini sağlayarak ilginç kareler elde edebilirsiniz.

Bu genelde fotoğrafa derinlik katar, makinenizi iyi konumlandırarak ana konuyu kapatmayacak şekilde ışık yansımaları yapmak yaratıcı yanınızı da geliştirecektir.


Hangi altın saatlerde fotoğraf çekerseniz çekin aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

Zamanlamayı iyi yapın. Altın saatler başlamadan önce çekim yerinizde olmuş olmalısınız. Makine ayarlarınız için zamana ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Çok fazla bulutlu havalarda altın saatlerin bütün faydalarından yararlanamazsınız. Işık yumuşak olsa bile yeteri kadar sıcak ve doygun renkler görünmez.

Çekmek istediğiniz kompozisyona göre beyaz ayarınızı kendiniz yapmayı deneyin. Beyaz ayarı renk sıcaklığı olarak fotoğrafınıza çeşitli etkiler katar.

Beyaz ayarı hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilseniz Yeni Başlayanlar İçin Beyaz Ayarı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Altın saat bitene kadar çekim yapmaya devam edin. Işık sürekli değişeceği için en iyi görüntüyü almaya çalışın.

Fazla pozlamalar yapmaktan çekinmeyin bilgisayarda fotoğrafları işlerken fazla ışığı kontrol etmek daha kolaydır. karanlık bir yeri aydınlatmak dijital kumlanmaya neden olduğu için daha açık pozlar çekebilirsiniz.

Son olarak RAW formatını kullanmayı ihmal etmeyin.

Dipnot: Raw olarak çektiğiniz fotoğrafları ücretsiz şekilde re-touch ve tonlama yaptırmak için Raw Hizmeti sayfamıza bakabilirsiniz.

 

Atıflar: Görsel 1: Daniel_Kay  Görsel 2: georgiamartin  Görsel 3: MarkoNOVKOV Görsel 4: johnnya123 Görsel 5: wundervisuals  Görsel 6:Grafissimo

 

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
51

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

2 Comment
  1. […] daha efektif kullanmak için Altın Saatlerde Fotoğraf Çekmenin Faydaları adlı yazımızı incelemenizde fayda var.. […]

  2. […] Altın Saatlerde Fotoğraf Çekmenin Faydaları isimli yazıda ayrıntılı şekilde bu konuya değinmiştik.. Eğer okumadıysanız bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz. 🙂 […]

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta