1/3 Kuralını ve Altın Oranı Anlamak

by
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
41

Eğer fotoğrafçılığa yeni başladıysanız ve 1/3 kuralını duyduysanız şanslısınız demektir. Sonuçta, muhtemelen en çok kullanılan fotoğraf çekim tekniğidir ve hakkında birçok makale, kitap bölümü, YouTube videosu ve basılı yayın vardır.

1/3 kuralı hangi tür fotoğraf çekiyorsanız çekin fotoğrafınızın daha ilgi çekici ve etkili bir kompozisyona dönüşmesine olanak sağlayan bir tekniktir. Hadi birlikte bu altın oranı inceleyelim ve 1/3 kuralını daha iyi anlayalım.

Manzara fotoğrafları için 1/3 kuralı

Bu kuralı anlamak oldukça basittir.  Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir fotoğrafı dokuz eşit bölüme ayırıyoruz. Bu, görüntünün konusunu ve daha iyi görsel etkiye sahip bir fotoğraf oluşturmak için ilginç destekleyici öğeleri konumlandırmak için kullanabileceğiniz bir kılavuza neden olur. Kılavuzumuz hazır!

 

İlgi çekici unsurları bu ızgaranın herhangi bir birleşim noktasına yerleştirmeniz yeterlidir. Dört kesişimden birine yerleştirilen konu daha çok dikkat çekecektir. Yukarıdaki fotoğrafta, Çin Seddininin en soldaki dikey ızgara çizgisiyle nasıl hizalandığını ve ızgaranın sol alt kesişim noktasındaki alanı nasıl da doldurduğuna dikkat edin.

 

  • En üstteki yatay ızgara çizgisi, gözümüzün manzaradaki ufuk çizgisini algılamasına olanak sağlıyor ve derinlik katıyor.
  • En alttaki yatay ızgara çizgisi, duvarın iki yanının üstü ile kabaca hizalanır ve bu da çekimde daha fazla denge hissi oluşturmasına yardımcı olur.
  • Ortasında bulunan kule kabaca yine en soldaki dikey ızgaralı çizgiyle hizalanır, böylece çerçeveye daha fazla önem ve etki sağlar. Göz ilk bakışta bu kuleyi görecektir.

 

Portre fotoğrafları için 1/3 kuralı

Tıpkı manzarada olduğu gibi kılavuz çizgilerimizin birleşim noktasına bir konu yerleştirmek kompozisyonu oldukça güçlendirir. Modelinizi bu dört kesişim noktasından birinde tutmak oldukça sık kullanılan bir tekniktir.

Bu fotoğrafta fotoğrafçı modelin yüzünü altın oranda tutmuş ve bakış yönüne bir boşluk bırakmıştır. Eğer model sağ tarafa doğru baksaydı kadrajın sol tarafındaki kesişim noktalarından birinde konumlandırılması gerekecekti. Bu ilk bakışta fotoğrafın dengesiz olduğunu hissetmenizi sağlayacaktır fakat görüntüyü daha dengeli hale getiren bir davranıştır.

 

Neden 1/3 kuralı işe yarar ?

1/3 kuralını nasıl uygulayacağınızı biliyorsanız neden uyguladığınızı da açıklamanız gerekiyor. Daha önce de belirttiğim gibi, 1/3 kuralı, daha dengeli ve konunuzu görsel olarak ilgi odağına yerleştiren bir görüntü oluşturmanıza olanak tanır. İnsan doğası gereği ve göz yapısı gereği bu dört kesişim noktasını önce tarar. Yani izleyiciye önce hangi konuya bakması gerektiğini bu kural sayesinde anlatırız.

Öyleyse, bu göz önüne alındığında, fotoğrafınızın konusunu bu kesişim noktalarından birine yerleştirerek izleyicilerin dikkatini daha kolay yakalayacağınızı düşünüyoruz. Yukarıdaki fotoğrafta, köpeğin burnunun kesişme noktasının oluşacağı yerlere nasıl yerleştirildiğine dikkat edin, böylece köpek yüzünü görsel ilginin daha güçlü bir noktası haline getirir.

Dahası, nesneyi sola veya sağa kaydırarak veya  yukarı yada aşağı kaydırmak, daha ilginç bir düzen yaratmaya yardımcı olur.
Fotoğrafınızdaki konu eğer tam ortadaysa yani iki tarafında eşit boşluk varsa izleyicide statik bir algı yaratacak ve izleyeni hislerinden uzaklaştıracaktır. Dinamik bir görüntü elde etmek için boşluklara dikkat etmeliyiz hatta yakından çekilmiş ve çerçevenin tamamını konuyla doldurmuş olsanız bile bu kural çalışmaya devam eder.
Yukarıdaki fotoğrafta, çiçeğin sarı parçasının, üçüncü ızgaranın sol üst kesişim noktasına nasıl hizalandığını görebilirsiniz. Sonuç olarak asıl konu ilgi odağında olduğu için güçlü bir kompozisyon haline gelmiştir.

1/3 Kuralının Farklı Bir Kullanım Şekli

1/3 kuralı, peyzaj fotoğrafçılarının bildiği çok önemli bir görev için de kullanışlıdır ufkun maksimum etki için yerleştirilmesi.  Yukarıdaki Çin Seddi fotoğrafında olduğu gibi ufkun yatay ızgaralardan biriyle hizalanması, izleyicinin dikkatini ufuk çizgisine çekmeye yardımcı olur.  Bir taraftan ufku alttaki ızgara çizgisiyle hizalamak, arka plana ve gökyüzüne daha fazla önem verir; bu, yukarıda görülen gün batımı gibi şeylerin fotoğrafını çekerken yapılması gereken iyi bir kuraldır.

Öte yandan, ufku üst ızgaralı çizgiyle hizalamanız, ön plana daha fazla önem vermenizi sağlar; bu, çekimin ön planında ilginç öğeler olduğunda avantajlıdır. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi, bu size daha çekici bir manzara fotoğrafı oluşturmanıza olanak tanır.

Ayrıca 1/3 kuralında oluşturduğumuz kılavuz çizgileri ufuğun düz olup olmadığını görmenizi sağlar. Çekim ne kadar güzel olursa olsun, ufuk düz değilse, görsel çekiciliği çoktan kaybedecektir.

1/3 Kuralını Nerede Kullanmamak Gerekir ?

Bir çok durumda bu kuralı kullanmak akıllıca bir seçenektir. Bununla birlikte, bazı durumlarda kuralların üzerini çizmek ve onları kullanmamak daha iyi bir kompozisyon oluşturmanıza neden olacaktır.

Örneğin yukarıdaki fotoğrafta 1/3 kuralındaki kılavuz çizgilerinin üzerine denk gelen iki ağaç bizi tam orta alana bakmaya yönlendiriyor. Bununla birlikte asıl konunun orta alana yerleşmesi de inanılmaz bir kompozisyon çıkartıyor. Aynı kavram portrelerde de uygulanabilir.

 

Bu moda portresinde, kadının yerleştirilmesinin 1/3  kuralını nasıl kırdığına dikkat edin, ancak görüntü yine de oldukça hoş duruyor. Bunun nedeni, gözlerimizin dikkatini çekmek için canlı renklerin yanı sıra, modelin siyah, koyu saçları ve çekimde bol miktarda bulunan parlak renklerle tezat oluşturan güzel bir koyuluk oluşturması.

 

Hikayede yada oluşturacağınız fotoğrafta insanların ilgisini çekecek daha güçlü öğeler varsa öreğin renkler, dokular 1/3 kuralını yıkabilirsiniz.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Like
Beğen Muhteşem Haha İnanılmaz Üzgün Kızgın
41

Belki Bu Gönderiler İlgini Çeker ?

3 Comment
  1. […] Kompozisyonunuzu ve kadrajınızı tamamlayın, daha ilgi çekici bir fotoğraf oluşturmak için 1/3 kuralı ve altın orana dikkat […]

  2. […] bildiğiniz gibi, 3/1 (üç bölü bir- altın oran) kuralı, konunuzu çerçevenin ortasına koymaktan kaçınmanız gerektiğini […]

  3. […] burada anlattığım 1/3 Altın Oran Kuralı bunlardan […]

Söze Katıl, Yorum Bırak

Konuyla ilgili görüşlerini bu alandan paylaşır mısın?.

error: içerik telif hakları ile korunmakta